Podle ředitele místní základní školy svoji úlohu zvýšení bezpečnosti objektu školy ostrůvek plní. "Dřív by řidič vletěl do areálu školy, teď se zastaví o obrubníky ostrůvku, jako v posledních případech," řekl Jan Ambrož Deníku a dodal, že ideální řešení pro bezpečnost dětí to ale bohužel není. Bezpečnější pro žáky školy by byl nadchod, nebo semaforem řízený přechod pro chodce. "Při přesunu žáků nyní mnohem častěji volíme přechod u kostela. Když tu byl u školy přechod bez ostrůvku, byl učitel stojící uprostřed silnice schopen zastavit provoz snadněji a děti mohly přejít. Stojící pedagog na polovině silnice či uprostřed ostrůvku není tolik vidět a vlastně protijedoucí řidiče v této chvíli nezajímá," poukázal s tím, že ale pro přecházení jednotlivci je přechod s ostrůvkem bezpečnější. Sám přechod však nic nevyřeší, podstatné je i chování projíždějících řidičů. Jednoznačným řešením bezpečnosti žáků a školy je ale přestěhování základní školy do zámeckého areálu mimo komunikaci I/21.

Křižovatka před školou je místem častých kolizí. Než byl ostrůvek postaven, došlo před rokem k nehodě, kdy opilý řidič s dodávkou zničil školní vrata, prorazil plot a skončil v budově školy. Tragická nehoda se stala před lety, kdy stařenka skončila na přechodu pod koly nákladního vozu, na místě zemřela. Přechod s ostrůvkem má přispět k větší bezpečnosti, i tak se zde v průběhu několika dní staly dvě nehody. Koncem května zde havaroval 68letý cizinec s mercedesem. „Najel na středový ostrůvek poté, co jej přehlédl,“ konstatovala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková a přiblížila zmiňovanou nehodu z neděle, kdy od Chebu jel 26letý řidič s osobním vozem. „Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, nezvládl řízení a levou přední částí vozidla najel na středový ostrůvek, kde vyvrátil a ohnul dopravní značení,“ popsala mluvčí a dodala, že šofér před jízdou pil alkohol. „Přístroj naměřil 1,38 promile alkoholu, a tak byl řidič převezen na lékařské vyšetření a odběr krve, kterým se podrobil.“

Názory na nově instalovaný ostrůvek se ale různí. „Ano ostrůvek ať tam je a plní svůj účel, ale ať je označený celý,“ sdělil Milan Semeradt s tím, že dva metry široký ostrůvek je označen jen jedinou dopravní značkou širokou dvacet centimetrů. Ivan Tomášek z Plané podobným ostrůvkům moc nefandí. „Ale když je to pro bezpečnost chodců, tak ano,“ poukázal. „To je problém ostrůvků na více místech. Před vámi jede kolona aut rovně a najednou všechno prudce uhne. Stačí nepozornost a pak rána a bum,“ popsal Jiří Kořínek z Lestkova.