Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Cesta do Rakouska přinesla řadu nápadů a podnětů

Stříbro – Na cestu po hornických skanzenech, štolách a muzeích se minulý týden vydali členové Hornického spolku ze Stříbra.

27.5.2017
SDÍLEJ:

Z exkurze stříbrského hornického spolku po hornických skanzenech Rakouska.Foto: Karel Neuberger

Jejich putování ale začalo ještě v Německu, na německo-rakouských hranicích, v městečku Bad Reichenhall. „Navštívili jsme zde místní solnici, kde se stále vyrábí sůl. V prostorách muzea uvidíte vodní ocelové kolo o průměru 13 metrů, dostanete se do důlních prostor, které stále slouží k výrobě soli,“ popsal místopředseda spolku Karel Neuberger.

Dále horníci zamířili do solných dolů v Berchtesgadenu, které jsou v provozu od roku 1517. „Posadí vás do hornického vláčku, který vás odveze dva kilometry daleko do nitra hory, projdete několika expozicemi na zpracování soli, svezou vás ve velké vytěžené komoře lodí a zpět vláčkem,“ uvedl dále Neuberger.

Druhý den už patřil exkurzím v rakouských skanzenech. Stříbrští horníci navštívili olověné doly v Leogangu, ke kterým museli stoupat čtyři kilometry do hor. Následující den si prohlédli další solné doly v Altaussee. Tam si mohli vyzkoušet unikát. „To se u nás neuvidí, protože se to bohužel nedochovalo. Ve většině dolů je skluzavka na fleku, tedy kůži, do nižších pater dolu.“

Čtvrtý den zamířili do největší hornické aglomerace dobývání olověných rud v 18. a 19. století na území Rakousko-Uherska, do Bad Bleibergu. „V celé oblasti se nachází 800 důlních děl a zhruba 80 kilometrů chodeb. Těžba zde byla ukončena v roce 1996. Funkční důl byl přeměněn na turistickou atrakci,“ vysvětlil dále místopředseda stříbrského spolku.

Sobotní ranní návštěva patří stříbrným dolům v Oberzeringu, kde se členové místního hornického spolku starají o hornické muzeum. „V několika místech jsme navázali zajímavé kontakty pro budoucno. Poslední sobotní akcí byla návštěva železorudného dolu, asi největšího v Evropě, a to dolu v Eisenerz. Zde vás naloží do přestavěných nákladních aut se sílou 860 koní a provezou vás stále činným dolem se 40 etážemi.“

Exkurze přinesla podle Neubergerových slov řadu nápadů, postřehů a kontaktů pro další práci stříbrského hornického skanzenu a štoly Prokop.

Autor: Jiří Kohout

27.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení