Za obvyklé situace by dnes žáci a studenti obdrželi ve školách pololetní vysvědčení. Letos tomu je ale kvůli koronavirové pandemii jinak. Hodnocení si fyzicky převzaly pouze děti z prvních a druhých tříd, které jako jediné mohou školy navštěvovat.

Učitelé se navíc mohli rozhodnout, zda budou žáky hodnotit klasicky známkami, nebo jim napíší slovní hodnocení, které doporučil ministr školství Robert Plaga.

Deník oslovil několik škol, všechny však zůstávají u klasiky tedy klasifikování známkami.

DOST ZNÁMEK

„Děti, které docházejí do školy, tedy žáci spojené první, druhé a třetí třídy, budou hodnoceny klasicky, protože mají dostatek známek,“ řekla Deníku ředitelka základní školy v Kozojedech Eva Doležalová s tím, že rovněž děti, které jsou na distanční výuce, budou hodnoceny obvyklým způsobem. „Jednala o tom pedagogická rada, která se shodla, že i tito žáci mají dostatek podkladů a známek k tomu, aby mohli dostat vysvědčení v běžné formě,“ sdělila ředitelka.

Kozojedská základka si také udělala průzkum u rodičů. „Všichni byli pro známkování. Rodiče i děti jsou na to zvyklí a známka je pro ně nejvíce vypovídající,“ doplnila Doležalová.

V Kozojedech si pak děti z první až třetí třídy převzaly vysvědčení ve škole. Ostatní jej uvidí on-line. „Rodiče jej dostanou na mail, děti v aplikaci TEAMS. V papírové podobě pak při návratu do školy,“ uzavřela Doležalová.

Ke klasifikaci pomocí známek přistoupili také na základní škole v Ejpovicích. „Jeden z důvodů byl i ten, že si to přáli rodiče,“ reagovala na dotaz ředitelka Eva Manclová s tím, že žáci spojené první, druhé a třetí třídy dostali vysvědčení ve třídě. „Zbývající žáci čtvrté a páté třídy si ho vyzvednou individuálně,“ dodala Manclová.

LETOS S PŘEDSTIHEM

Studenti křimické pobočky Střední průmyslové školy dopravní v Plzni a jejich rodiče si mohli vysvědčení prohlédnout již ve středu. „Je zveřejněné přes školní program. Žákům ho pak musíme podle nařízení předat nejdéle do tří dnů po návratu do školy,“ informoval zástupce ředitelky školy Jaroslav Kašpar.

Na střední škole pak kantoři známkovali běžným způsobem. „Slovní hodnocení jsme nevyužili, jednak jsou na známky rodiče i žáci zvyklí a za další má tento druh klasifikace svá úskalí. Známkování máme ve školním řádu, slovní hodnocení by pak musela schvalovat školská rada, což by bylo docela komplikované,“ vysvětlil Kašpar.

Matka žákyně páté třídy Andrea Svobodová z Plzně se domnívá, že známkování je pro její dceru lepší. „Motivuje ji to. I my s manželem jsme pro,“ uvedla Plzeňanka.