Šlo o takzvanou Winterhilfe, čili zimní pomoc. Ale na Tachovsku se při úklidu lesa za Studánkou povedlo takových pokladniček najít hned šest celých a dvě rozpadlé a to na jednom místě. Je na nich nápis Gau Sudetenland, tedy Župa Sudety a objevil je předseda Klubu hledačů HP Tachov Václav Vobořil.

Hledači totiž pravidelně uklízí les či příkopy kolem silnic od nepořádku. Často při své činnosti ale najdou nějaké stopy po válce. Při letošní už třetí brigádě našli množství puškových nábojů po německé armádě. „Některé tyto náboje mají střely plněné bílým fosforem a při porušení obalu střely třeba rezem, se k fosforu dostane vzduch, a fosfor začne hořet. Pokud je suché jehličí, může začít hořet les,“ informoval hledač František Soukup. Při pečlivém čištění lesa takto našli celkem na padesát kilogramů zmiňovaných nábojů a dva granáty. Přivolaní pyrotechnici vše zaevidovali a zlikvidovali.

Zajímavostí a ojedinělým nálezem ale byly válečné pokladničky. „Do těchto pokladniček se vybíraly peníze na pomoc německým vojákům na frontě, zejména pak během zimního tažení na Rusko. Jako odměnu za finanční pomoc, se pak dávaly různé upomínkové předměty,“ dále popsal Soukup s tím, že ani v jedné pokladničce nebyly žádné peníze. „Možná, že byly uložené někde jinde nebo všechny byly použity na zimní pomoc německé armádě.“

Pokud lidé za války přispěli do takové kasičky, dostávali různé přívěsky, odznáčky a podobné věci. „Mezi nejzajímavější z nich určitě patří porcelánové miniaturní figurky, zobrazující pohádkové postavy nebo povolání. Tyto figurky jsou ručně malované a moc pěkně provedené. Takzvané winterhilfky byly i skleněné s vybroušenými nebo vylitými motivy květin, hmyzu, slavných postav německých dějin, či reliéfy měst. Těchto upomínkových předmětů bylo vyrobeno velké množství, ale najít nějakou je velmi těžké. Nyní jsou předmětem sběratelského zájmu,“ dodal František Soukup.