První lednový týden tak velká školní výprava složená z žáků pátých a sedmých tříd vyrazila do Železné Rudy na Chatu Ořovský, kde měla zajištěný pobyt. Po sněhu ani památky, ale příroda na Šumavě je krásná po celý rok a míst, která stojí za to navštívit, je nepočítaně. Na to pedagogové vsadili. Výhodou byla i skutečnost, že třeba lanovka na Pancíř vozila turisty tak jako tak bez ohledu na počasí. „Rázem byl program na jeden den zajištěn,“ vzpomíná jedna z pedagogů Petra Braunová. „Vyrazili jsme procházkou z chaty, prošli městečkem až k zastávce lanovky a pak jsme z Hofmanek vyjeli na Pancíř. Snažili jsme se s kolegy vybírat trasy do míst, kde by se mohlo dětem líbit a hlavně v rozumné vzdálenosti. Nechtěli jsme je otrávit, stačí, že se původně těšily na lyžování,“ vysvětlila.

Improvizace původně lyžařského kurzu se nakonec ukázala být jednodušší než se učitelé, kteří děti na hory doprovázeli, původně obávali. Dětem připravili orientační závod, kdy byli vítězové dokonce odměněni medailemi. V infocentru v Železné Rudě si v přízemí prohlédli výstavu lyží. Ta se školákům moc líbila neb mnozí poprvé viděli co předcházelo dnešní moderní lyžařské výzbroji. První patro infocentra patří zvířatům šumavských lesů. Zde byly děti doslova nadšené možností vidět bobry a jejich hnízda. Pedagogy pro změnu nadchla především maketa šumavské chalupy.

V Brodu nad Tichou už odklidili polovinu nakažené drůbeže.
V Brodu nad Tichou už odklidili polovinu nakažené drůbeže

Jeden z dní v přírodě patřil pěšímu výletu do Alžbětína, kdy se výprava pohybovala v těsné blízkosti hranic. Další pak na ubytování za školáky dorazili členové horské služby, aby je seznámili, co práce záchranáře obnáší a jak náročná je. Přidali spoustu dalších rad a informací, jak se mají lidé na horách chovat a co udělat v případě ohrožení a odpověděli na všechny všetečné dotazy, kterých nebylo málo. Večery patřily hrám, kvízům, školáci si vyprosili také závěrečnou diskotéku.

„Předčasně jsme z kurzu museli odeslat jen jednoho žáka, který onemocněl a tři hoši nás opustili dříve neb v pátek je čekal důležitý zápas ve florbale. Naštěstí jsme nemuseli řešit žádný velký úraz, až na pár puchýřů jsme všichni vše zvládli v naprosté pohodě,“ libuje si kolektiv učitelů, který s dětmi strávil celý týden.

Domů se nechtělo nikomu. Na nevšední výlety, ale i na výbornou kuchyň s obrovskými porcemi jídelny chaty Ořovský prý budou všichni dlouho vzpomínat.

Tištěný seznam PSČ býval ve většině domácností.
S Novým rokem oslavila poštovní směrovací čísla padesátiny