Ze zimovišť přilétají v první vlně nejprve čápi, samci. Když je potřeba, tak vybojují v konkurenci hnízda, opraví své příbytky a pak teprve přilétají čapí dámy.

Jeden z prvních v regionu se usadil na komíně v Chebu, další už je několik dní ve Lhotce na Tachovsku a zřejmě od pátku obsadil černobílý posel jara hnízdo v Chodové Plané. „Ve Starém Sedlišti je také čáp,“ informovala Jitka Valíčková.

Zajímavé je, kudy a kam čápi bílí cestují. Z našich hnízdišť mnozí odlétají na zimoviště do Afriky západní nebo východní trasou. Z Evropy na africký kontinent se dostanou přes Gibraltar nebo přes Suez. Zimují pak například v Etiopii, Keni, Ugandě, Tanzanii, ale někteří pokračují až do Jihoafrické republiky. Čáp z Čech, když se vrátí na hnízdo, má pak za sebou kolem 20 tisíc kilometrů letu.

Ukazuje se také, že první čapí poslové jara zimují většinou na jihu Evropy. Možná se tedy vrátili z Francie nebo Španělska. Pokud ovšem nezimovali na jihu Čech, což se v poslední letech také stává. Proto ornitologové čápy kroužkují a pozorují, aby věděli, kde hnízdí, kudy létají a kde přečkávají zimu.