Před kostelem sv. Václava v Rozvadově sev sobotu odpoledne sešla téměř stovka lidí, kteří se přišli podívat na slavnostní odhalení nového kříže, jenž zdobí prostor před kostelem. Téměř čtyřmetrový kovaný kříž je zasazen do žulového kamene a symbolizuje přátelství mezi Rozvadovem a Waidhausem. Tedy dvěma obcemi na opačné straně hranic, které své znovunalezené přátelství obnovily hned po pádu železné opony.

Kříž pro rozvadovský kostel navrhl a zpracoval bečovský umělecký kovář Ivo Rudolf. „Myšlenka na vytvoření kříže mě napadla už ve chvíli, kdy jsem pro kostel tvořil kovaný lustr. Prostor před kostelem se mi zdál prázdný,“ řekl Tachovskému deníku umělecký kovář a doplnil, že si velmi váží spolupráce s obcí Rozvadov, která jeho návrh zvážila a nyní na místě stojí krásný kříž. „Stejně jako malíř, má i kovář svůj rukopis. Do děl, která tvořím, proto vkládám prvky současného kovářství, aby se na první dojem lišila od starších. U tohoto kříže jsem pracoval více se symbolikou. Kovaný kříž je zasazený do žulového kamene, který pochází z Waidhausu a opracoval ho tam místní kameník. Kámen s křížem symbolicky proplétá dubová a lipová ratolest – národní stromy obou zemí, každá s osmi listy. Počet lístků vyjadřuje počet písmen v názvech obcí Rozvadov a Waidhaus,“ doplnil umělecký kovář.

Poté už starosta obce Rozvadov Bořivoj Vrabec přivítal všechny návštěvníky a předal slovo děkanu katolické církve Josefu Holešovskému, který se mimořádné role požehnání kříži ujal. Hned v úvodu promluvil k návštěvníkům slovem z bible o symbolice kříže a vyjádřil přání, aby lidé neztratili z myslí ani srdcí tento církevní odkaz. „Velmi si vážím a děkuji za tento dar. Je stále důležité připomínat si znamení kříže, žehnám mu proto v míru a pokoji, aby nás i nadále vedl do klidné budoucnosti,“ řekl mimo jiné přítomným farář Josef Holešovský.

Slavnostního odhalení se zúčastnila také starostka obce Waidhaus Margit Kirzinger, která návštěvníky pozdravila krátce česky, jazykem, který se podle svých slov učí už několik let. Poté už v rodné němčině pochválila přeshraniční spolupráci obou obcí a vyjádřila přání, aby se i nadále vzájemné vztahy nejen mezi obcemi, ale i lidmi na obou stranách hranice prohlubovaly. „Jednáme o možnosti zhotovit podobný kříž také do našeho kostela ve Waidhausu. Věřím, že tím se obě obce ještě více propojí,“ řekla mimo jiné Margit Kirzinger.