„Začalo to asi v půl sedmé a skončilo v osm hodin, kdy v jednom kuse lilo z nebe společně s kroupami. Trvalo to hodinu a půl, musely se zde potkat dvě nebo tři bouřky, které zůstaly viset přímo nad námi. V nedalekých Bezdružicích normálně pršelo, ale tady to byl extrém,“ řekl starosta Cebivi.

O síle včerejšího řádění živlů svědčí zatopené sklepy, studny, nebo kompletně vytopená vozovka a parkoviště u bytových jednotek. „Zničená komunikace, naplavené věcí z polí a z okolí. Na dráze a nádraží vyplavený sklep. Je toho opravdu mnoho. V Bezemíně navíc nemají vodovod, ale každý má svojí studnu. Tudíž chodíme a pomáháme lidem s odčerpáváním studen,“ dále popsal Zdeněk Kovář, který se společně s občany a dobrovolnými hasiči podílel na likvidaci škod, které se budou vyčíslovat až v nadcházejících dnech.

Situace v Bezemíně byla tíživější i vzhledem k rybníku, který pod náporem vody přetekl. „Už se čistí roury. Rybník tu vodu vůbec nezachytil a voda šla přes koryto.

ŽIVEL ŘÁDIL I V HORNÍCH KOZOLUPECH

Cebiv a Bezemín rozhodně nebyly jediné obce, které zasáhla síla přírody. V nedalekých Horních Kozolupech taktéž rozhodně nemohou mluvit o klidném středečním večeru. „Pršelo tady dvě hodiny a opravdu to bylo velké. Ve Slavicích je vytrhaná cesta, v Horních Kozolupech jsou vytrhané cesty, zatopený dvůr u rodinného domu a mnoho dalších věcí. Více k tomu nemám co dodat,“ sdělil starosta Horních Kozolup Karel Lindauer, který se během čtvrtka taktéž podílel na co nejrychlejší likvidaci všech problémů.

ŠKODY BUDOU ZNÁMY V NÁSLEDUJÍCÍCH DNECH

Již podle předešlých řádků je jasné, že středeční události napáchaly na popisovaných místech nemalé škody. Podle starosty Cebivi na jejich přesné sepsání dojde v dalších dnech. „Musím udělat dokumentaci, co vše bylo poničeno na obecním majetku a uvidíme. Škody ale určitě budou. Hlavně zmiňované parkoviště a vozovka. Tam je několik desítek metrů podemletých a zničených. Na tom musíme začít dělat okamžitě. V tuto chvíli je již celá lokalita uzavřena a nikdo tam vzhledem k podemletí nesmí,“ na závěr k tomuto tématu řekl Kovář.