Na celé čáře totiž v okresním městě vyhrála nová sdružení nezávislých kandidátů Patrioti Tachova a Volím Tachov. Tradiční strany jako ČSSD, KSČM či Hnutí ANO 2011 jsou tentokrát v poli poražených. Současný starosta Jiří Struček ani nezískal v novém zastupitelstvu mandát.

Vítězní Patrioti v čele s lídrem Ladislavem Macákem, který byl do roku 2014 starostou šestnáct let, získali 32,5% hlasů a sedm mandátů. „V první řadě bych chtěl poděkovat všem voličům, i když mne trochu mrzí nízká účast,“ okomentoval lídr vítězného sdružení (volební účast byla v Tachově 41,4%).

„Těší mne, že jsme skončili takhle, ale od pondělí nám začne tvrdá práce. Budeme se snažit splnit volební plán, který jsme občanům dali,“ doplnil Macák s tím, že pokud bude zvolen starostou, dveře jeho kanceláře budou otevřené všem.
S kým by šli Patrioti do případné koalice, neuvedl. „Máme totiž zájem o spolupráci s konkrétními lidmi, bez ohledu na to, za koho byli zvoleni.“

„Výsledek potvrdil, že tradiční strany nejsou celorepublikově v popularitě. Chtěl bych vítězům pogratulovat a doufám, že to, co se hlásalo v kampaních, že vše se dělá pro občany, bude platit,“ řekl Jiří Struček.

Druhé místo za Patrioty obsadilo sdružení Volím Tachov. To získalo 27,44% hlasů a šest křesel v novém zastupitelstvu. „Jsme rádi za výsledek. Myslím, že jsme sestavili zajímavou kandidátku z mladých, šikovných lidí. Voliče jsme evidentně oslovili. Vidím v seskupení lidí, kteří táhnou za jeden provaz a jde jim o společnou věc, budoucnost komunálních voleb. To se prokázalo přesně teď,“ okomentoval lídr sdružení Pavel Sklenář.

„Předpokládám, že začátkem týdne začneme vyjednávat. Chceme se domluvit tak, aby to prospělo Tachovu,“ dodal.
Půjde-li trojice zastupitelů za ČSSD s někým do koalice, současný starosta zatím neuvedl. „V komunální politice by mělo platit, že se spolupracuje napříč politickým spektrem. Na dobré věci pro město by se měli všichni domluvit, což se dosud dařilo,“ dodal.