Podle ornitologů nejde o čápa, který by se vrátil ze zimovišť v Africe, ale o nějakého tuláka zimujícího poblíž. Na hnízdě v Chodové Plané loni vyrostl i čáp Arnošt, kterému ornitologové dali takzvaný baťůžek s vysílačkou. „Ale Arnošt to také není, ten je podle vysílačky ještě v Německu v Pasově,“ sdělil Deníku ornitolog a ochránce zvířat Karel Makoň s tím, že podle zobáku by to mohla být spíše samička. O jakého čápa jde, ukáže až odečtení údajů na kroužku, je-li čáp okroužkován.

To, že na západ Čech koncem zimy přilétají čápi z Německa, ví ornitologové už několik let. V Německu totiž čápy v parcích přikrkmují a tak tam přečkávají zimu. „Není to ale dobré, protože to vnáší zmatky do ptačí populace,“ dále sdělil plzeňský ornitolog, který na Tachovsko i další místa jezdí čápy kroužkovat. Dodal, že jestli letos čápi začnou nyní hnízdit, bude to o dva měsíce dřív, než v minulých letech.

Běžně k nám čápi přilétají ve dvou vlnách a to v polovině března ti, co zimují například na jihu Evropy a pak druhá vlna dorazí v polovině dubna. „To jsou ptáci z Afriky,“ podotkl Makoň. Podle posledního zjištění z dat z vysílaček jsou dva monitorovaní čápi z Plzeňska jižně pod Keňou. „A čáp Míra byl 16. února pod Kilimandžárem.“

Další opeřenci, kteří přilétají zpravidla ještě před čápy, jsou jeřábi popelaví a ti už se objevili na Tachovsku začátkem února. „Jsou-li pak v páru, jde o hnízdící jeřáby, kteří na Tachovsku zůstanou. Větší skupina pak ale odlétá ještě více na sever a jde o ptáky na tahu,“ dodal Karel Makoň.

Podle zjištění ornitologů ale na Tachovsku poslední roky čápů bílých ubývá, kvůli potravním příležitostem a naopak jeřábů popelavých je více.