Hned několik důvodů přivedlo o víkendu legionáře na Bezdružickou lokálku. Jednak potřebovali proškolit topiče parní lokomotivy, která Legiovlak tahá, a také u Kokašic se natáčel filmový dokument.

„Důvody jsou celkem vlastně tři. Ten ale nejzásadnější je výcvik devíti topičů. Loni jsme totiž zakoupili parní lokomotivu, kterou opravujeme, a vypadá to, že se nám podaří ji zapojit do soupravy Legiovlaku, tak potřebujeme, aby i naši kluci, kteří jezdí v uniformách a dělají průvodce, tak aby nám pomohli na lokomotivě i s topením,“ řekl Deníku Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

I když do Bezdružic nepřivezla souprava Legiovlaku všechny vagony, přesto šlo o pěknou podívanou nejen pro náhodné diváky. Nejprve v pátek ve večerních hodinách projel přes železniční most u Pňovan, kde nadšenci most osvítili a uspořádali pro fotografy možnost viadukt s vlakem nafotit.

V sobotu ale souprava Legiovlaku opakovaně jezdila mezi Kokašicemi a Bezdružicemi a důvodem bylo také natáčení dokumentu. „S Jakubem Taberym točíme třídílný dokument o legiích v Rusku, Itálii a ve Francii,“ dále popsal Charfreitag s tím, že zde filmařům vlak i legionáři posloužili k natočení bitvy o železniční území Bachmač a dokument odvysílá Česká televize už letos na podzim.

Tím třetím důvodem návštěvy Legiovlaku na Bezdružicku bylo setkání vlastních legionářů. „Krom běžné práce, kterou v rámci provozu Legiovlaku děláme, chceme i podpořit bratrského ducha.“ Legionáři v uniformách si dali i desetikilometrový pochod a cvičili také nováčky, aby se například seznámili se zbraněmi a výstrojí.

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské a jde o repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Legiovlak je vlastně jakési muzeum na kolech, které slouží veřejnosti k informování o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

Setkat se s ním můžete už v polovině března ve Stříbře, pak v Tachově a v Mariánských Lázních. O přesných termínech budeme informovat.