V prostorách Sulanova statku prošel a zatroubil ponocný a začaly se dít prazvláštní věci. Principál spolku zatočil klikou speciálního dřevěného strojku a postavy ztvárňující figurky betléma se rozpohybovaly. Ve scénce pojaté „po kladrubsku“ truhláři, hospodyně, pradlenky, pasáček, kovář, švec s početnou rodinou, Josef s Marií, ale i několikačlenná kapela, anděl a další postavičky připomněli narození Ježíše Krista.

Strojek však byl natažen ledabyle a postavy se v polovině představení zastavily. Vtipně plánované přerušení scénky publikum pobavilo. Vše zachránila ochotná omladina, která strojek opět natáhla, čímž mohlo být netradiční představení zdárně dokončeno. Na večerní premiéru dorazilo mnoho návštěvníků, a i přes vytrvalý nepříjemný déšť vydrželi všichni svorně až do chvíle, kdy oživlé figury zazpívaly závěrečnou píseň. „Tohle pojetí se nám moc líbilo.

Prokopa Velikého 1056.
Soutěž O nejhezčí vánoční výzdobu v Tachově má vítěze

Večer byla úplně jiná atmosféra než bývá při oživeném betlému na nádvoří kláštera. Škoda, že nepřálo počasí, ale i tak jsme si to užili,“ chválila nápad a výkony účinkujících Markéta Lišková, která patří s přítelem mezi pravidelné návštěvníky kladrubských akcí. „Zlo bylo, je a bude na světě mezi námi ať chceme nebo ne. Proto si myslíme,že je třeba se mu postavit něčím dobrým, ušlechtilým,“ uvedl páteční premiérové večerní vystoupení Jiří Kasal, vedoucí spolku v návaznosti na tragické události, které se staly na pražské fakultě ve čtvrtek 21. prosince. K uctění památky zavražděných byla zapálena svíce.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

A postavičky z mechanického betléma ožily v letošním roce ještě podruhé, a to na Štěpána u vánočního stromku na nádvoří kladrubského kláštera jen chvíli poté, co v kostele Nanebevzetí Panny Marie skončila Vánoční mše svatá. Před začátkem herci obdarovali většinu diváků ručně nakresleným programem a hoblinou s nápisem Dej bůh štěstí. A pak už to šlo ráz na ráz. Ponocný odtroubil začátek a „pimprlata“, jak principál spolku Jiří Kasal oživlé figurky nazývá, připomněla více jak dvěma stovkám přihlížejícím narození Ježíše Krista.

Až z Krupky přijela do rodného městečka za rodinou Jana Hrachovcová a oživený mechanický betlém si nenechala. „Když jsem hrávala jako malá j oživlém betlémě já, byla scénka úplně jiná. Tohle pojetí je nádherné,“ zavzpomínala a následně pochválila letošní scénku.