Účastníci setkání na tomto místě dali i tímto způsobem najevo, že už si přejí brzké otevření hranic, které jsou uzavřeny kvůli koronavirové pandemii. „Tímto setkáním se připojujeme k iniciativě Soboty pro sousedství. Tato setkání požadují brzké a úplné otevření hranice pro malý přeshraniční styk,“ uvedla Veronika Křížková, jedna z iniciátorek akce nedaleko obce Václav, kde se sešlo přibližně dvacet lidí z německé strany a zhruba stejný počet z české.

TURISTÉ SE MUSÍ OTÁČET

Například právě Václav i Bügellohe jsou podle ní oblíbenými turistickými cíli, ale lidé, kteří sem zavítají, nemohou dál. Musí se zastavit u hraničních kamenů a vrátit se zpět. Přitom po česko-bavorské hranici vede množství značených turistických i cyklistických tras, které překračují hranice na mnoha místech. „Otevření by jistě uvítali také provozovatelé restaurací a penzionů u hranic,“ dodala Křížková.

ZAVŘENÍ HRANIC PODNIKATELÉ POCIŤUJÍ

To Deníku potvrdil Marek Hrůša, který provozuje restauraci s možností ubytování na nedaleké Pleši, zhruba dvacet minut chůze od místa sobotního setkání. Restaurace už je několik týdnů otevřena. „Sezonu zahajujeme pravidelně v polovině března. Letos se nám kvůli koronaviru začátek posunul. Počasí bylo po celou dobu hezké, využívali jsme proto možnost prodeje z okénka,“ řekl Deníku s tím, že uzavření hranice bylo na množství hostů znát. „Zákazníci z Německa tvoří v restauraci více než polovinu hostů. Pleš a okolí je poměrně frekventované místo, turistických přechodů je v blízkosti několik a využívají je turisté z Česka i Německa. Otevření hranic pro malý příhraniční styk by určitě prospělo všem stranám,“ dodal.

PŘÁTELÉ V BAVORSKU SE NA ČECHY TĚŠÍ

Irene Trexler, předsedkyně spolku Bavaria Bohemia, který sdružuje kulturní a společenské aktivity příhraničního kraje, je za sobotní akci ráda. „Konečně jsme se mohli vidět s našimi sousedy, mezi kterými už máme spoustu přátel,“ řekla Deníku. „Doufáme, že hranice budou brzy otevřeny a že se budeme moci zase vzájemně navštěvovat. Snad už to nebude dlouho trvat,“ dodala.

MÁVALI NA SEBE SOUSEDÉ ZE ČTYŘ ZEMÍ

Sobotní akce byla organizována na několika místech a zapojili se do ní nejen obyvatelé příhraničních oblastí Čech a Německa, ale také lidé na česko-polských a česko-rakouských hranicích. Na území Plzeňského kraje to bylo kromě zaniklé vsi Václav také nedaleko Pavlova Studence na Tachovsku a na šumavském vrcholu Ostrý na Klatovsku.