Před nimi látky, tkalouny, gumičky, šicí stroje. A desítky čerstvě vyrobených roušek na ochranu úst a nosu. „Protože jsme zjistili, že nikde v okolí se roušky sehnat nedají, napadlo nás v pondělí, že je začneme šít,“ řekla Deníku Nguyen Hoang Hanh.

Nakoupily společně látky a další materiál a od úterý sedí u šicích strojů a šijí. „Nejsme profesionální šičky, samy se to učíme. V úterý jsme jich udělaly prvních 50 a rády bychom jich za den stihly udělat alespoň 150,“ dodala s tím, že materiál prozatím mají na pět stovek roušek a další shání.

Roušky chtějí dodávat nejen svým vietnamským spoluobčanům na Tachovsku, ale také zdravotnickým zařízením a úřadům.

Několik desítek textilních roušek si přímo od šicích strojů odnesl starosta Tachova Ladislav Macák. „Věřím, že díky těmto rouškám a díky dalším švadlenám z Tachova, které nám nabídly pomoc, budeme mít dostatek roušek pro naše úředníky, pro školky a případně pro další občany,“ uvedl.

Roušky se šijí také v prostorách mateřské školy v Kostelci. „Provoz Mateřské školy v Kostelci byl uzavřen, ale hned druhý den po uzavření nastoupil pedagogický a provozní kolektiv z vlastní iniciativy k výrobě roušek,“ uvedl Deníku starosta obce František Trhlík. Jak dodal, roušky budou určeny pro rodiny zaměstnankyň, ale také pro děti a pro obecní úřad, který je následně rozdá mezi potřebné občany.