Ta krom železniční dráhy ukazuje také modely nádraží v Tachově, Boru a Cebivi. Letos bylo toto dílo navíc obohaceno o jednu úsměvnou novinku. V levé horní části železnice se totiž nachází slavná scéna z české klasiky Vesničko má středisková. Jak se shodují autoři z tachovského modelářského klubu, jednalo se o velmi náročnou práci vzhledem k velikosti celého modelu. Výstava také nabídla větší modely lokomotiv a vlaků.


Jedním z témat, které bylo během soboty a neděle v prostorách družiny v Základní škole Zárečná k vidění, byla také autobusová doprava. Ta totiž letos slaví 110 let od svého vzniku, tudíž se nabídlo porovnání nejstarších autobusů, až po ty nejnovější, které momentálně jezdí napříč celou republikou. „První spoj byl z Pardubic do Bohdanče v roce 1908. Samozřejmě předtím existovala veřejná doprava, ale jednalo o koňské povozy a podobné dopravní prostředky. Ale první spoj, který využíval benzínový automobil byl právě ten v roce 1908. Doprava se pomalu rozvíjela, ale stejně to bylo například 10 až 15 spojů. Navíc je zajímavé, že nebyla spojována velká města,“ popsal začátky autobusové dopravy na našem území Miroslav Panský.


Jak dále vysvětlil, sběratelské klenoty se na výstavě přímo nenachází. „Něco jako Modrý mauricius v modelářství neexistuje. Modely které jsou k vidění, se dají relativně snadně sehnat. Hodnotu ovšem zvedá to, že je výstava uspořádaná po určité časové linii. Takže jdou vidět nejstarší autobusy, až po ty nejnovější.“