Jak Deníku sdělila starostka Šárka Trávníčková, jednání mezi obcí a Plzeňským biskupstvím o převodu kostela začala v únoru. „Délka trvání jednání odpovídala náročnosti rozhodnutí obce Záchlumí, protože zastupitelé nebyli od začátku jednoznačně pro převzetí. Špatný stav kostela je zjevný a finanční náročnost potřebných oprav tomu odpovídá,“ uvedla starostka.

Zastupitelé podle jejích slov nakonec přihlédli k faktu, že kostel je jedinou kulturní památkou v obci, je součástí její historie. „Navíc ke kostelu patří pozemky, ve kterých má obec inženýrské sítě, chodníky i komunikace,“ dodala. Obec chce kostel kompletně zrekonstruovat a poté jej opět otevřít pro veřejnost.

Ilustrační foto.
Cizinec, který okradl seniory, už skončil v poutech

Záchlumská slavnost Panny Marie byla v roce 2019 obnovena z iniciativy milovníka a studenta historie Petra Trávníčka. Kostel tak tehdy znovu ožil. Místní obyvatelé jej uklidili, vyzdobili květinami, starými fotografiemi a texty o jeho historii. „Ve spolupráci s MAS Český Západ a za pomoci pátera Miroslava Martiše se v roce 2019 konal první ročník, který měl úspěch a neočekávaně vysokou účast. Přišlo se podívat mnoho pamětníků, protože byl kostel poprvé po dlouhých desítkách let otevřen veřejnosti,“ popsala starostka.

Do kostela se rovněž, díky aktivitě faráře, vrátila dřevěná soška Panny Marie ze 16.století.