Zájem mladých o chovatelkou činnost a členství v organizaci je malý. Bezdružická základna má sedmnáct členů a nyní vkládá naděje i do tří mladých chovatelů, kteří vstoupili do jejich řad. Jednou z mladých chovatelek je jedenáctiletá Jaroslava Sodomková, která na sobotní 21. Propagační a prodejní výstavu králíků, holubů a drůbeže v Bezdružicích přišla vystavit své andulky a slepičky hedvábničky. A právě za slepičku hedvábničku mladá bezdružická chovatelka získala pohár. „Za cenu jsem moc ráda. Chovatelství mě moc baví, mám ráda zvířata. Doma chováme i jiné druhy zvířat, tak k nim mám blízko.“ řekla Deníku mladá chovatelka.

Její slova potvrdila i předsedkyně Základní organizace Českého svazu chovatelů v Bezdružicích Lenka Vojtěchová. „Ne že by mladí neměli zájem o chov zvířat, problém je spíš v tom, že u toho nevydrží. Baví je to jeden rok, maximálně pár let a pak se zájem vytrácí. Je to velká škoda,“ usmála se Lenka Vojtěchová a doplnila, že je dneska složité mladé lidi k zájmu o chovatelství přivést, když většina z nich žije doma bez zvířat. „Pokud to ale děti vidí u svých rodičů nebo prarodičů a mají v nich podporu, pak mají k chovatelství vztah bližší,“ uvedla.

Chovatelské výstavy v Bezdružicích se zúčastnil také její pravidelný vystavovatel Petr Fiala, který už od mládí chová holuby. Měl jsem jich i sto dvacet, už jsem ale ubral a teď jich mám jen šedesát. Stále mě to baví, holuby chovám celý život, zůstal jsem ale na ně teď sám a na jednoho člověka to je dost starání. Pokračovatele v rodině zatím nemám, mladí o to moc zájem nemají, ale třeba to po mě jednou převezmou,“ usmál se chovatel a ukázal na voliéry se svými holuby.
Další chovatelská a prezenční výstava se bude konat 17. listopadu v Tachově.

Ocenění si z výstavy odnesli:
Králíci
Jiří Kydlíček – Burgunský
Věra Mandáková – Aljašky
David Škubal – MaBdiv
Daniel Bayer – Vídeňský bílý
Věra Mandáková – Aljaška (šampion)
Drůbež
Josef Jirka – Plymutka černá
Josef Böhm – Zakrslá trojbarevná rousná
Jaroslava Sodomková – Hedvábnička
Josef Böhm – Zakrslá trojbarevná rousná (šampion)
Holubi
František Vrbský – Český stavák černý sedlatý
Jiří Kydlíček – Český stavák mramorový
Vojtěch Karásek – Kudrnáč červený
Petr Fiala – Slovenský voláč (šampion)
Petr Šindelář – Česká čejka