Účastníci akce si mohli vybrat ze čtyř poutních tras různé délky – ze Svojšína, Vysokého Jamného, Černošína a Ošelína. Cílem všech skupin bylo Záhoří, kde se po jejich příchodu konala mše. Poutní mši sloužili páter Jaroslav Šašek z Plané a Juliana Hamariová z Černošína.

Přítomen byl také starosta Černošína Miroslav Plincelner. „V životě každého jsou určité mezníky. Pro mne je jedním z nich právě i vzkříšení této kapličky,“ uvedl starosta a dodal: „Chtěl bych poděkovat Mirce Válové, která stála u realizace tohoto projektu. Doufám, že tradice chlebomáslových slavností nezanikne a budeme se tu i nadále všichni setkávat.“ Zároveň oznámil čerstvou novinku – a to usnesení zastupitelstva, že se bude obnovovat i návesní rybník na Záhoří, což obecenstvo nadšeně ocenilo potleskem.

Akci každoročně pořádá nezisková organizace Pomozme si sami ve spolupráci s městem Černošín a obcemi Lestkov, Svojšín a Olbramov. Spolek funguje od roku 2000 a jeho hlavním posláním je záchrana drobných památek v regionu, jejich mapování a zanášení do povědomí lidí. Součástí je i práce s dětmi a jejich účast v projektech. Předsedkyní spolku je Miroslava Válová, která uvedla: „Není to jen moje práce, na tomto projektu se podílelo více lidí. Obnova památky trvala dva, tři roky a peníze jsme sháněli různě, i z vypsaných krajských programů.“

Po mši a úvodních proslovech se všichni přítomní pustili do ochutnávání čerstvých domácích chlebů od dobrovolníků z okolí, které si mazali připravenými másly. K tomu mohli popíjet čaj a kávu z termosek či chlazené nealkoholické nápoje. Opravdovým bonusem pro všechny přítomné byl nádherný výhled do krajiny, děti zase ocenily přítomnost koní. Součástí programu byla i četba z knihy Na pomezí, která obsahuje rozhovory pamětníků z Plané a Tirschenreuthu. „Je to knížka plná vzpomínek – a na minulém setkání jsme si zrovna říkali, že bychom si mohli začít vyprávět, co nám povídaly babičky o tomhle území,“ vysvětluje Válová.

Akce se pravidelně účastní zhruba kolem dvou set lidí. „Na příští rok se nám přihlásili již dva pěvecké sbory, takže by místo čtení bylo v programu zpívání,“ prozrazuje Válová. „Rádi bychom akci udrželi ve stejném komorním duchu jako dosud. Nechceme z toho dělat masovou akci,“ dodává.

Lenka Mahdalová