Paní Mirka se totiž léčí s nemocnou páteří v Nemocnici následné péče Svatá Anna u Plané a Viga jí pomáhá lépe zvládat bolest i stres. Je speciálně vycvičená právě pro canisterapii, tedy léčbu s pomocí psa, kterou nemocnice od čtvrtka zavedla. „Bylo to krásné, něco úžasného. Strašně příjemně hřeje,“ usmívala se pacientka.

Totéž potvrdila o pár minut později Vladislava Kořínková, další pacientka, která si vedle fenky lehla. „Úplně cítím to příjemné teplo, jak z ní sálá,“ řekla Deníku.

Vigu do nemocnice přivedla Kateřina Cibulková. „K takové terapii musí mít pes základní výcvik, trochu také vlohy, což Viga má. Je vstřícná, přátelská, nechá se hladit, objímat. Je pozitivní a tu pozitivní energii přenáší na další lidi,“ vysvětlila chovatelka. Jak dodala, musela absolvovat canisterapeutické zkoušky, aby mohla služby Vigy nabídnout zdravotnickým zařízením.

Vedení nemocnice o canisterapii uvažovalo již delší dobu a hledala vhodného psa. „Pacienti tady musí pobývat delší dobu, i několik měsíců, a trpí psychickou újmou, mají různé nemoci. Přišlo nám to jako dobrý nápad,“ uvedla Miroslava Kordíková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči svatoaneneské nemocnice.

Terapie pomocí psa překvapila. „Byli jsme hodně překvapeni, jakou pozitivní energii pacientům ten pes vnesl. Zatím budeme Vigu potřebovat jak ve skupinové terapii, ale bude chodit i mezi další pacienty. Důležité u této formy terapie je například to, že pes pacienta zahřívá, což přináší uvolnění, pocit klidu a také nám to usnadňuje spolupráci a komunikaci s pacientem,“ doplnila.

Nemocnice ještě před ostrým startem canisterapie si tuto metodu vyzkoušela a už při prvním setkání, jak náměstkyně potvrdila, byl vidět velmi pozitivní přínos.

Jak doplnila ředitelka nemocnice Dagmar Špédlová, fenka Viga má za sebou všechny potřebné zkoušky, prohlídky, očkování, osvědčení, která jsou pro canisterapii potřebná. „Pro provoz nemocnice zavedení canisterapie nebude znamenat žádnou organizační zátěž. Pacienti i personál byli informováni, že sem pejsek bude pravidelně docházet a všichni se na to už těší,“ uvedla ředitelka s tím, že terapie s fenkou Vigou bude prozatím jednou týdně a potřební pacienti se postupně vytipovávají.