Představení zahájilo krátké taneční vystoupení nejmenších dětí ze Základní umělecké školy v Plané. Hned po nich se jeviště proměnilo v táborovou atmosféru se stany, kde si děti ve věku 8 až 11 let vyprávěly strašidelné příběhy. Jejich představení Horůrky vzniklo z autentických zážitků. „Děti přišly s nápady, které si přinesly z táborů, výletů či lyžařských výcviků,“ vysvětluje jejich vedoucí Terezie Pecharová, která na Základní umělecké škole Planá vyučuje literárně-dramatický obor. „Náměty vždy proberu, ty vybrané tak nějak učešu a přizpůsobím pro interpretaci před publikem,“ vysvětluje. Nejmladší soubor Nanervy má osm členů a je jediný, v němž početně převažují chlapci.

Po krátké přestavbě jeviště přivítalo soubor Ježkovy voči, kteří přišli s hrou Hrdinství. „Je to takový oživlý dějepis o životních příbězích lidí, kteří se zachovali hrdinsky v těžkém období našich dějin,“ přibližuje Pecharová, a pokračuje: „Když jsme si s dětmi povídali o historii, zjistili jsme, že většinu z nich nejvíce zajímá období druhé světové války, tak jsme jej dramaticky zpracovali. Tuto inscenaci bychom moc rádi hráli v příštím školním roce pro žáky škol, které o to projeví zájem, protože má přesah do výuky dějepisu a literatury.“ Kromě výborných kostýmů a rekvizit byly k vidění krátké úryvky z historických videodokumentů, které vystoupení dětí doplňovaly. Toto spojení pak diváka dokonale přeneslo do atmosféry právě předváděného období války. Soubor Ježkovy voči funguje již pět let a navštěvuje jej deset dětí ve věku 11 až 17 let. Inscenace postoupila na Regionální přehlídku dětských divadelních souborů Tartas 2019, kde získala doporučení do širšího výběru na celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna ve Svitavách, avšak na pozici náhradníka.

Společná fotografie.
Ve Svojšíně přivítali občánky

Poslední divadelní soubor s názvem Dobrej matroš má šest členů ve věku 16 a více let, kteří dokazují, že i když člověk chodí do práce, studuje nebo dokonce právě maturuje, přesto si může najít čas dělat divadlo. Hra s názvem O Kohoutovi aneb Zm*d se mnou nebude vyje*ávat je jejich pátou, čistě autorskou inscenaci. „Tento nápad vznikl na podzim, kdy jsme se rozhodli, že by to po několika vážných představeních chtělo změnu – komedii, něco veselého,“ vzpomíná Pecharová, a pokračuje: „Jelikož je v souboru pět děvčat a pouze jeden chlapec, přišli jsme s ideou více žen jednoho muže. Vzpomněla jsem si formulku profesora Kratochvíla, jednoho z našich předních psychologů, podle které muži očekávají a potřebují především tzv. OSTA (Obdiv STÁle), NESTA (NEzatěžovat STArostmi), SEZA (SEx, kdy se jim Zachce) a UU (Uvařeno, Uklizeno). Tyto čtyři základní potřeby jsme promítli do žen, z nichž každá splňuje právě jednu z těchto základních potřeb hlavního hrdiny. Pro pátou jsme vymysleli roli spojovacího prvku – psycholožky.“ Představení plné nečekaných zvratů i vtipných bonmotů publikum strhlo k četným salvám smíchu a lidé výkonům interpretů nadšeně tleskali i v průběhu vystoupení. Po jeho skončení se herci museli na jeviště vrátit ještě třikrát, diváci si je vytleskali. Soubor se s touto inscenací zúčastnil přehlídky studentského a experimentujícího divadla Na hraně v Plzni, odkud postoupil na celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna 2019 v Ústí nad Orlicí.

Lenka Mahdalová

Třída Krtečků v Mateřské škole Stadtrodská Tachov.
FOTO: Děti v mateřince poznávají svět pomocí pohádek