Publikace obsahuje třiatřicet básní zamýšlejících se nad životem, aktuálními tématy i nad sebou samým. „Básně vznikaly postupně, v době, kdy jsem před více než rokem pečoval o blízkého člověka. Cítil jsem potřebu je zhmotnit v podobě knihy,“ řekl Tachovskému deníku autor básní. Doplnil, že básničky píše od doby dospívání a doma má několik nevydaných sbírek. „Dlouhodobě spolupracuji s Českým rozhlasem, jsem autorem několika her a textařem skladeb. Kniha Řeči je mojí první publikací, některé z mých básní už ale vyšly v časopisu Řád,“ usmál se Kratochvíl.

Slavnostní křest knihy zahájil skladbou na trumpetu nadaný žák Základní umělecké školy Stříbro Ondřej Tolar. Podvečerem provedla Terezie Pecharová a pokračovalo se autorským čtením. František Kratochvíl hned v úvodu přiznal, že se o jejich čtení podělí se svými přáteli a hosty. Kromě něj si zaplněný sál obřadní síně ve Stříbře mohl poslechnout básně z úst operní a muzikálové zpěvačky Jany Hoffmannové, která se kromě recitace postarala také o zpěv. Další část básní přednesla autorova dcera Eugenie Kratochvílová, František Kratochvíl a Hana Bezděková.

Závěrem si hosté mohli odnést knihu básní Řeči s věnováním autora. „Chtěl bych, aby se kniha dostala na pulty knihkupectví. Kdo bude mít zájem si mou sbírku básní koupit, určitě ji tam najde,“ uzavřel autor.