Přijeli ale také návštěvníci ze zahraničí. Frank-Peter Tröster z Frankfurtu nad Mohanem, který přišel na Slavnosti jablek s Andreou Schulze, si dokonce odvezl malý dárek, neboť se stal dvoutisícím návštěvníkem. „Je to velmi příjemné překvapení, ještě nikdy se mi nepovedlo, abych byl takhle jubilejním návštěvníkem. Je to milé,“ řekl s úsměvem a dodal, že tráví dovolenou v Mariánských Lázních a na Slavnosti jablek si udělali s přítelkyní výlet.

Letošní ročník slavností byl již sedmnáctým a program se odehrával opět v areálu hradu Švamberk na vrchu Krasíkova, dále na jeho úpatí a ve Dvoře Krasíkov. Dominovala podle názvu jablka, ve stáncích bylo možné koupit a ochutnat různé dobroty z jablek, na několika místech se moštovalo, ale nechyběl ani doprovodný program. Ten tisícovkám návštěvníků nabídl, jak uvedl Jan Florian z pořádající MAS Český Západ, několik novinek

„Letošní sezona je na úrodu jablek slabší, v tomto regionu se příliš neurodilo, ale jsme rádi, že přijely třeba sady z Velkých Dvorců prodávat svoje výrobky. Také jsme se obávali ze špatného počasí a tím nízké návštěvnosti, ale lidé chodí, jsme za to rádi,“ vyjádřil se Florián. „Novinkou letošního ročníku je promítání filmu Naše zvony pěkně znějí, který v blízké Domaslavi a okolí natočila Lidová muzika z Chrástu, která je jednou z letošních účinkujících,“ uvedl dále.

O další novinku se postaral Libor Marek, který představil svůj nový dokument a zároveň v sobotu zájemce provázel po areálu hradu.

V programu nechyběla tradiční soutěž o nejlepší a nejchutnější štrúdl, vítězný výrobek obdržel finanční ocenění, symbolických 2019 korun.

Hudební program na hlavním pódiu nabídl několik účinkujících, například skupinu Kybabu tvořenou špičkovými muzikanty, jako je Olin Nejezchleba, Norbi Kovács, či Pavel Skála. Představila se také hudební skupina Mirek Kemel Band, se kterou účinkuje známý herec Vladimír Javorský. Ten si atmosféru slavností po vystoupení velmi pochvaloval. V neposlední řadě byla součástí programu autogramiáda knihy inspirované Slavnostmi jablek, která je dílem humoristy Oldřicha Dudka.