Ve třídě pak vše důkladně roztřídila a s dobrou náladou si vychutnala čaj, který jim z donesených šípků paní kuchařka uvařila. Při pití lahodného moku jim paní učitelky udělaly malou přednášku o tom, jaké vitamíny se v šípcích skrývají a jaký mají význam pro lidský organismu. A bylo třeba udělat radost nejen sobě, ale také víle Podzimce. Děti jí vyrobily jeřabinové korále. Kaštany a žaludy, které děti odložily do chladu, zatím čekají na to, až z nich prckové vyrobí různá zvířátka, panáčky anebo podzimní skřítky.

S podzimem prý někdy přichází smutek a špatná nálada. To se ale nemůže stát u Koťat. Naučila se několik nových písniček a ty si vesele zpívala, když závodila v česání jablíček na školní zahradě. Společně s dětmi z dalších mateřinkových tříd si k tomu ještě zahrála hudebně pohybovou hru Mám jablíčko mám. A přidala i populární mazurku Měla babka, která se všem velmi líbila. Nasbírat jablka a neupéct z nich štrůdl? Nemyslitelné. Protože však paní kuchařka má i tak plné ruce práce, přemluvily děti z koťátkovské třídy svoji učitelku, aby si mohly dobrotu upéct samy. Rozdělily si úkoly a pod přísným dozorem pedagožky tak upekly několik štangliček jablečné dobroty. Nechyběla v nich ani skořice s rozinkami. Pečení se podařilo, štrůdl zmizel z talířků během chvíle.

Podzim zdaleka nekončí a Koťata už se nemohou dočkat, až se pustí do žaludového tvoření nebo vyrazí na procházku do podzimně zbarvené přírody.