Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Králům noci se letos daří, nejlépe za posledních jedenáct let

Tachovsko – Vzácné a ohrožené jsou největší sovy, žijící u nás. Na Plzeňsku ornitologové monitorují pravidelně asi patnáct lokalit a za poslední roky z poloviny z nich výři úplně vymizeli.

24.5.2017
SDÍLEJ:

Kroužkování výrů velkých na Tachovsku.Foto: Deník / Hříbal Antonín

 Alespoň tak to uvádí plzeňský ochránce zvířat a ornitolog Karel Makoň. „Na tyto sovy je veliký nepříznivý tlak ze strany silniční dopravy, kde u cest loví například potkany a pak je srazí auta. Nebezpečné jsou pro něi dráty vysokého napětí. K tomu je nutné připočíst i to, že hnízdí na zemi a hnízda jsou často rušena,“ vyjmenovává ornitolog tři faktory, které populaci výrů snižují.

Paradoxně právě letos po jedenácti letech se dá ale hovořit o jakémsi výřím boomu a ornitologové nyní mohou být spokojení. Takzvaní králové noci se vrátili do monitorovaných lokalit. „Je otázkou, zda jich je hodně či málo, ale je fakt, že letos je máme na lokalitách, kde sedm nebo jedenáct let nebyli,“ dále poukazuje Makoň.

Jedno z míst, kde pár výra velikého zahnízdil a úspěšně vyvedl dvě mladé, je i Plánsko. „Mláďata jsou tři až čtyři týdny stará a jde o typické hnízdo výra velikého,“ říká ornitolog s tím, že tato naše největší sova hnízdí právě na zemi, někde ve skále nebo i pod vývratem v lese ve svahu. Ideální jsou pro ně nepřístupná místa na skalních římsách.Výři jsou potravní specialisté. „V blízkosti vesnic se specializují potkany, ve městech to mohou být holubi, podobně jako třeba v centru Plzně. Ve městech sovy i využívají pro svůj lov veřejného osvětlení.“

A podle zbytků u hnízda na Plánsku lze usoudit, co právě kroužkovaní výři velcí měli ke svačině. „Byly zde zbytky ježka, straky, puštíka. Výr je takzvaný vrcholový predátor, loví i jiné ptáky od velikosti kosa do velikosti kachny, umí ulovit i zajíce,“ dodává zvířecí ochránce, který právě sem přijel mladé výry okroužkovat. „Výři se mohou dožít až padesáti let, průměrně se dožívají ale jen deseti roků,“ dodává.

Info:Výr velký (Bubo bubo) je velký druh sovy z čeledi puštíkovitých (Strigidae). Často je mu přezdíváno král noci. Velký mohutný pták a jedna z největších sov, větší než káně lesní, ale na druhou stranu zřetelně menší než např. orel skalní. Samice je těžší než samec a má větší rozpětí křídel.[3] Délka těla je 60–75 cm, rozpětí křídel 160–188 cm. Hmotnost samce se pohybuje v rozmezí 1500–2800 g, samice mezi 1750–4200 g. (zdroj: wikipedie)

Autor: Antonín Hříbal

24.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení