Soutěž se pořádá jako závod pro kategorie Projektu brusličky a mezioddílového závodu v kategorii přípravek. A jeho nejmladší účastnice tak, jako každý rok, v doprovodu svých trenérů, rodičů a početných klubových příznivců představují svoje první krůčky v tomto sportu.

Někteří teprve začínají, jiní už své začátky mají za sebou. Přesto každý rok se sem do Tachova sjíždějí bruslařští nadšenci téměř z celé republiky, s výjimkou moravských oddílů, které mají své vlastní soutěže, probíhající v jiných podmínkách. Téměř 140 soutěžících v 21 věkových kategoriích tvořila především děvčata, jimž tento sport sluší nejlépe. Tady v Tachově si daly dívky dostaveníčko, aby potěšily nejen sebe, ale všechny příznivce krasobruslařského sportu. Nadšení, elán a radost z „krásného bruslení“ byly vidět na každém kroku, a tak nedělní zážitek stál opravdu za to.

„Mám radost z účasti, a také z výkonů, které tady naše děti předvedly,“ říká předsedkyně Krasobruslařského klubu Tachov, Alena Dobrsteinová. „Včera byly závody v Praze a to nám trochu narušilo účast. Přesto je dětí dnes nejvíc, co jsme kdy měli. A na to, že je závod navíc v neděli, je účast mimořádná. Máme už svoje zkušenosti a i když příprava na turnaj je pro nás značně náročná, děláme to rádi a na výsledcích je to znát. Děti si zasoutěží, mnohé se přiučí a už odmala je poutá velké přátelství. Fandí jeden druhému a i když se na ledě každý snaží ukázat to nejlepší, co v něm je, přesto jejich kamarádství nezná mezí. A pokud s nimi toto vše prožíváte, je to krásný pocit z toho, že něco děláte dobře,“ uvedla dále.
„Naše závodnice mají letos za sebou už deset závodů v celé České republice a zbývají nám ještě tři poslední vystoupení,“ doplňuje slova svojí matky šéftrenérka KK Kraso Tachov, paní Iveta.

„Umístění na letošním poháru mnohým našim závodníkům udělalo velikou radost a za to, jak pilně pracují v trénincích, si odměnu po právu zaslouží. Pohár ČKS A a B má třináct kategorií, od nováčků až po adulty, V Projektu bruslička, kategorie Cvrček, Benjamin a Kadet, přípravce I. a II. a bez omezení věku, máme své zastoupení a také kvalitní výsledky. Máme řadu podporovatelů, od města Tachov až po mnohé další, a těm je třeba poděkovat za podporu, kterou nám věnují. Samozřejmě, že máme zájem o novou, mladou krev. Krasobruslení je krásný, i když časově velmi náročný sport a kdo se mu chce doopravdy věnovat, musí mu přinést značné oběti. Tak už to ale bývá v každém sportu a ten náš není výjimkou. Máme své webové stránky a mezi sebou přivítáme každého, kdo má o tento krásný sport zájem.

“Poslední závodnice v nedělním vystoupení vyjela na led kolem osmnácté hodiny večer. Organizačně výborně zajištěná soutěž, stejně jako profesionální soutěžní porota složená z odborníků z různých krajských měst republiky, přispěly valnou měrou ke zdaru soutěže a k příjemným zážitkům, které si všichni ze zimního stadionu v Tachově odnášejí. Byl to mimořádný den, vyplněný mládím a krásnými děvčaty. Výborné výkony, spousta cen a pohárů umocnily příjemný den kolem studené ledové plochy a přinesly chvíle, na které se bude dlouho vzpomínat.

Umístění tachovských závodnic:
Viktorie Lichá – Kategorie Mladší žačky B, druhé místo z deseti závodnic

Klára Špačková – Mladší žačky B, čtvrté místo z deseti závodnic

Leyla Ebel – sedmé místo v téže kategorii

Tereza Rišková – osmé místo v přípravkách bez omezení věku, z jedenácti závodnic.

1. místo Anety Jirsové v kategorii Adult A a druhé Markéty Jirsové v téže kategorii jen uzavírá úspěchy dosažené tachovskými děvčaty v nedělním krasobruslařském klání.

Oldřich Voráček