Na obnovu se v Německu konala sbírka a přispěli i původní obyvatelé Pavlova Studence, kde historická památka z roku 1893 stojí. „Celkem přispělo padesát osm dárců, téměř z celého Německa, čehož si moc vážíme,“ konstatovala starostka Obory Dana Lesak s tím, že největší částku, rovných tisíc euro, darovala paní Marianne Moos z Ottensoos u Norimberka, která bydlela v místech, odkud na památník viděla.

Poničený a chátrající Böttgerův památník nyní čeká restaurátorský zásah. Po rozebrání a demontáži bude hlavní středový sloup odvezen do restaurátorské dílny v Praze, část zůstane uskladněna na Tachovsku. „Dojde k celkové rekonstrukci a obnově včetně písma. Části odstřílené pistolí a jinak ulámané nahradíme umělým kamenem. Hlavice sloupků se vysekají nové ze žuly. Bude obnoven i řetěz a vše bude vypadat tak, jako původně,“ řekl Deníku restaurátor Jan Brabec. Práce by měly být hotovy do dvou až tří měsíců.
S nápadem zrestaurovat památník v místech zaniklého Pavlova Studence přišli manželé Růžičkovi spolu se zmiňovanou starostkou Obory Danou Lesak. Chtějí tak zachránit a uchovat historickou stavbu dokládající obtížné životní podmínky v příhraniční oblasti mezi českými zeměmi Rakouska-Uherska a Německem.

Kamenný pomník v podobě sloupu s nápisy a dalšími prvky nechal vystavět doktor práva Josef Böttger, jako projev díků za podporu při stavbě patnáctikilometrové regionální silnice z Pomezné do Zahájí. Součástí rekonstrukce bude i zvelebení okolí památníku včetně instalace laviček a informační tabule.