Výstavu s názvem Československá armáda připravilo Vojensko-historické sdružení Kladruby a návštěvníkům přibližuje armádní výstroj a výzbroj od roku 1918. „Zahajujeme tak u nás v Domě historie stoleté výročí vzniku republiky. Krom toho je dnes také den památky obětí holokaustu, který se dotýkal i obyvatel Přeštic,“ uvedla vedoucí muzea Drahomíra Valentová s tím, že letos si také připomínáme osmdesátileté výročí mobilizace.

Návštěvníci mohou vidět různé palné zbraně, šavle, bodáky, slavnostní uniformy, či zařízenou vojenskou ložnici, jídelnu ale také politicko-výchovnou světnici a řadu dalších exponátů. Mezi obdivovanými zajímavostmi byla obří stokilová bomba ale i téměř staletá děravá a ušpiněná vlajka.

„Jde o naprostý unikát. Všechny poničené vlajky se totiž musí zničit jediným důstojným způsobem a to spálením. Tato z vojenských kasáren ze Stodu je z dvacátých let minulého století a zůstala jako poškozená výjimečně nezničena a je v naší sbírce,“ řekl Deníku Petr Petr z vojensko-historického sdružení.

O armádu a její historii se zajímá už od dětství. „Přivedl mne k tomu můj děda. Byl železničář a vojna pro něho byla velice silný zážitek. Před spaním mi v dětství povídal buď o dráze, nebo o vojně. Nakonec v dospělosti jsem skončil jako pracovník na dráze a armáda a vojenské věci zůstaly můj obrovský koníček,“ popsal sběratel Petr.

S kolegy se pak dostal za pomoci klatovského muzea v roce 1997 k mapování objektů lehkého opevnění. „Prošli jsme vše od Soumarského mostu až po Stříbro. Každý jednotlivý objekt jsme navštívili, nafotili, natočili. Rozhodli jsme se, že si zařídíme vlastní muzeum a to v Kladrubech u Stříbra.“ Po třech letech intenzivní práce tam už patnáct let provozují muzeum zařízené v bývalém objektu opevnění.

Expozice výstavy Československá armáda zabrala celá dvě patra v Domě historie Přešticka a na vernisáž dorazilo zhruba sto malých i velkých zájemců o historii vojenství. Organizátoři připravili i pohoštění v podobě vojenského guláše uvařeného v polní kuchyni. Výstavu můžete navštívit v provozní době muzea až do 20. května.