Na trasu od Mohyly v Tachově v sobotu vyrazilo dvanáct účastníků, krom místních přijeli i z Kolína, Plzně a Mariánských Lázní. „K pořádání těchto pochodů mě vlastně přivedly Lidické ženy. Znám pana Antonína Nešpora z Lidic a jeho maminka Anna Horáková mu vyprávěla o jejich cestě z koncentračního tábora v Ravensbrücku,“ řekla Deníku zakladatelka pochodů Lidických žen Milena Městecká, která prošla stovky kilometrů po trasách, kudy koncem druhé světové války nuceně putovali vězni. „Pochodů smrti bylo velice mnoho a hodně jich vedlo přes území Čech a mnoho se o tom neví,“ dodala s tím, že právě proto pořádá jednodenní symbolické pochody, kdy si lidé mohou připomenout, co se v jejich okolí odehrálo koncem války. „Tachov má jeden smutný republikový unikát a tím je největší masový hrob, kde oběti byly nejen pohřbívány, ale před tím páleny. Dokumentuje to teror, který tehdy byl.“

Pochod Lidických žen, z Tachova do Staré Knížecí Hutě.Zdroj: Deník / Antonín HříbalCíl letošního pochodu Lidických žen byl ve Staré Knížecí Huti. Dorazili i členové International Police Association, mezinárodní organizace sdružující bývalé policisty. „S velikou radostí jsem se přidal a není to poprvé, co se podobných pochodů účastním,“ podotkl Jaroslav Honc, člen organizace, který dorazil až od Kolína. „Loni nás šlo více, letos jsme se vydali za organizaci jen my dva,“ dodal Jaroslav Antoš z Plzně „Organizátorka si zaslouží veliké poděkování, že akci pěkně připravila,“ na místě řekl Richard Volka ze Studánky.

Z pochodu Lidických žen na Tachovsku.Zdroj: archiv Richarda VolkyAkce započala v sobotu 13. dubna připomínkou a návštěvou Mohyly v Tachově, kde účastníky přivítal místostarosta Zdeněk Hnát, poté se šlo na tachovské nádraží, kam transport s vězni z Buchenwaldu 13. dubna 1945 přijel a na bývalý nový židovský hřbitov, dnes Urnový háj, k pomníku u největšího masového hrobu transportů smrti v Česku. Leží v něm ostatky 600 spálených obětí. Trasa pochodu pak pokračovala přes Studánku, kde na pochodníky čekala s občerstvením starostka Silvie Vajskebrová, která s pochodem došla ke Křížku, kde je hrob dalších 15 obětí tohoto pochodu smrti, dále se šlo přes Lesnou a konec zhruba pětadvacetikilometrové trasy byl u památníku ve Staré Knížecí Huti.

Včelaři zhodnotili minulý rok.
Včelaři zhodnotili minulý rok