Jednou z nejvyhledávanějších a také každoročně zdařilou je Anenská pouť v Částkově, kterou pro místní občany, ale nejen pro ně, pořádá tradičně obecní zastupitelstvo ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů a Umělecko–produkční agenturou Abel, na obecní návsi.

Už v pátek to v Částkově vřelo jako v přetopeném kotli. A to doslova. V tropickém vedru se sem sjeli příznivci a fandové hudební skupiny Tomáše Ortela a bylo jich, jako pokaždé, téměř na pět set. Vše proběhlo v klidu a bez jakýchkoliv problémů a příznivci rocku si přišli na své. Ortel sem přilákal nadšence zblízka i zdaleka. Když s úderem půlnoci ukončil program Milan Mudroch s kolektivem ve své retro diskotéce od šedesátých let až po současnost, nikomu se domů nechtělo.

Mudroch druhý den přivítal na zábavné show obecní děti a jak bývá u něj už zvykem, připravil pro děti pásmo oblíbených her a soutěží v němž byly odměnou pamlsky a plyšové hračky, pastelky, vodovky a jiné drobnější předměty. Škoda jen, že se na návsi neukázalo více dětí, ale těch dvanáct capartů si určitě zařádilo a zdravě zasoutěžilo.
Také v pojídání koláčů se našli mistři. Tentokrát se nesoutěžilo na množství zkonzumované krmě, ale na rychlost ústního zpracování sladkosti. I při tom se užilo spoustu legrace.

Podvečerní hodiny patřily country skupině Sebranka a v té době už zábava začínala nabírat na obrátkách. Nebylo už takové vedro, a tak následně Beeatle band vyhrával k tanci a poslechu dvě hodiny přes půlnoc a všem bylo náramně dobře.
„I přes to úmorné horko proběhlo všechno podle našich předpokladů,“ zhodnotil průběh poutě starosta obce Částkov, Antonín Míček. „Není to sice tak velkolepé jako minulý rok, ale to jsme měli pětileté výročí, a tak vše bylo trochu jinak. Ale chytili jsme chuť a druhý dech… Poněkud mě mrzí slabší účast na country kapele, ale určitě svou roli sehrálo vedro, i když večer se to zlepšilo. Většinou chybí místní občané. Ti sedí před svými domy na zahradách a v altánech, občas zaskočí sem na náves, tady si dají pivo a rychle zpátky, mezi své. Dětí na soutěžích nebylo také moc a i když se Milan Mudroch snažil ze všech sil, více jsme jich na náves nepřilákali. Ale to je věc rodičů. Ty, které přišly, byly určitě nadšeny.“

Muzika byla i pro starší. „Na Tachovsko jezdíme strašně rádi,“ vyjádřil své pocity šéf Dua VA&AN, Václav Žákovec. „Sem do Částkova tak dvakrát ročně. Máme spoustu vystoupení v rámci Šlágru, většinou najezdíme tisíce kilometrů s hezkou řádkou vystoupení. Už si musíme vybírat, aby zbyl čas i na rodinu a jiné věci, je toho zkrátka na nás dost. Ale nás to baví a dělá nám radost když vidíme, že je to stejné i u našich přátel. Z Plzně je to sem kousek a moc se nám tady líbí. Proto jsme tu tak často. Máme své fandy a ti jsou i dnes mezi námi.“

Jak mnohokrát citováno, po celý víkend bylo parno k zalknutí. Jenže skvělá nálada v družné zábavě panovala na každém kroku, a tak se hrálo, zpívalo a tančilo na vyasfaltovaném povrchu návsi. A jak řekl s trochou nadsázky Václav Žákovec: „Divíte se, proč sem tak rádi jezdíme a hrajeme písničky o ráji? Ty si totiž zvlášť vybíráme. Vy tady zkrátka, máte ráj.“

Oldřich Voráček