Akci určenou dětem a jejich rodičům organizuje tachovská Základní škola Zárečná, která zahrnuje třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy.

Sportovní soutěž se koná v rámci tzv. Odznaku všestrannosti, který pořádá Sazka olympijský víceboj pod patronací Českého olympijského výboru. „Žáci naší školy se účastní i republikových finále,“ vysvětlil ředitel školy Zdeněk Hnát. „Řekli jsme si, že by bylo dobré, aby rodiče poznali, jak s dětmi aktivně trénujeme, a tak jsme se před sedmi lety rozhodli, že je do toho zapojíme. Domnívám se, že jsme v České republice asi jediní, kdo to praktikuje tímto způsobem. Klasický Odznak všestrannosti se totiž pořádá trochu jinak,“ dodal.

Letošní ročník se poprvé nekonal v tělocvičně základní školy, ale v městské sportovní hale. Přihlásit do soutěže se mohli všichni zájemci od 6 do 100 let. Týmů se letos účastnilo 75, tzn. celkem 150 soutěžících. Hladký průběh celého dne zajišťovalo 25 rozhodčích a o dobrou atmosféru se postarala řada diváků na tribunách.

Dvoučlenné týmy byly rozděleny do šesti kategorií odstupňovaných dle ročníku narození soutěžícího dítěte. „Kdysi jsme vymysleli i kategorii F bez věkového omezení a bez povinnosti příbuzenského vztahu soutěžících,“ vysvětluje ředitel školy. „Tato skupina je sice nejpočetnější, ale naším cílem je natáhnout sem spíše rodiče a další rodinné příslušníky. To je smyslem celé akce.“

Soutěžící se utkali v pěti disciplínách – první byl hod medicinbalem vzad přes hlavu, druhou trojskok z místa, další výzvou byl běh s driblingem na jednu minutu, na dalších šedesát sekund museli účastníci praktikovat sedy a lehy a v poslední disciplíně skákali přes švihadlo s tím, že po půl minutě měnili styl. Organizátoři měli pro soutěžící připravenu řadu hodnotných dárků od Českého olympijského výboru.

Škola se snaží při pořádání pětiboje každý rok něčím překvapit. Například pátého ročníku se účastnil hokejový olympijský vítěz Martin Straka, loni zase souboj natáčela Česká televize. „Rozhodli jsme se, že něco opravdu výjimečného uděláme vždy v kulatém ročníku,“ řekl Deníku Hnát.

Lenka Mahdalová