Téměř čtyřmetrový velkoprostorový betlém ukazuje více než sto postaviček, osm desítek zvířat a 56 staveb, mezi nimi i modely skutečných objektů, například chrámu Vasila Blaženého, či Dürerův rodný dům. „Betlém jsme odkoupili od potomků plánského stavitele Zellera v roce 2008. Byl v několika bednách a velkým oříškem bylo jej sestavit,“ řekla Deníku konzervátorka muzea Jaroslava Brichtová.

Pracovníci muzea museli všechny části vyčistit, zbavit červotoče a restaurovat.

Pro betlém se musela najít také speciální místnost, která se otevírá pouze v adventním období , přístupná je až do Tří králů. „Konstrukce betlému je dřevěná a je na osmi základních modulech, které zobrazují různé scenérie,“ doplnila Brichtová.
Aby příliš nepodléhal vlivům prostředí, je betlém po zbytek roku přikrytý netkanou textilií, aby se na něj neprášilo.

Plánský stavitel Zeller vytvářel betlém 40 let, veřejnost jej před instalací v tachovském muzeu naposledy viděla v roce 1943.
Zájemci na Tachovsku si budou moci od příští soboty prohlédnout také unikátní sbírku 200 betlémů a jesliček ve farním kostele ve Stříbře.

Tu vystaví pro veřejnost stříbrský farář Jiří Hájek. „Jesličky sbírám od roku 1985, kdy jsem dostal od kolegy žijícího v Itálii třebíčský betlém,“ řekl Deníku. „Od té doby jich mám přes dvě stě, spočítat to už ani nelze,“ dodal s tím, že k vidění bude v kostele celá sbírka, která shromažďuje betlémy z celého světa.