Dětské obličeje, Vysoké Tatry, průhledy do ulic nebo makové pole. Takové i jiné snímky bojovaly o hlasy poroty v soutěži s více než dvacetiletou tradicí, kterou vyhlásil Fotoklub ve Stříbře. Porotci Ladislav Jiránek, Jiří Černý, Václav Cuřín a Petra Urbanová se sešli už 24. září, aby bodově ohodnotili každý snímek. Vítězové pak byli odměněni na pravidelné středeční schůzce fotoklubu, kam se z členů poroty dostavil Ladislav Jiránek. „Porotci udělili číslem (z důvodu anonymity, pozn. redakce) označeným snímkům body a fotografie s největším počtem zvítězila. Vzhledem k tomu, že se sešel stejný počet bodů na první i druhé místo, třetí jsme nevyhlašovali,“ uvedl na setkání Ladislav Jiránek.

První místo tedy získali se stejným počtem padesáti čtyř bodů Martina Sihelská a Milan Deredimos. Druhé místo obsadila také Martina Sihelská a Vladimír Solový. Vítězové obdrželi od Fotoexpresu Trávníčková ve Stříbře odběrné poukázky na fotoslužby. Ty předal ředitel MKS Petr Patočka.

Jeden z vítězných snímků je z Vysokých Tater na Slovensku. „Je to záběr z naší letošní rodinné dovolené,“ pověděl Milan Deredimos a dodal, že za získanou poukázku nakoupí služby ve fotopotřebách. Martina Sihelská na svojí vítězné fotografii zvěčnila dceru kamarádky. „Holčička se jmenuje Natálie Štollová. Upoutala mě zvláštním obličejem, který je takový „umoudřelý“ a má pěkné vlasy. Jen tak pro radost jsem si jí nafotila v různých polohách a i samovolně při hře. Nakonec jsem si dvě fotky vybrala pro soutěž. Ani jedna fotka není nijak upravovaná, jak jsme to cvakla, tak jsem ji dala vyrobit. Měla jsem štěstí na slunečný den a hezkou holčinu,“ vysvětlila Sihelská. „Už dlouho toužím po polarizačním filtru a sluneční cloně. Zatím mi to z finančních důvodů nevyšlo, takže je jasné jak naložím s výhrou,“ doplnila výherkyně, která obhájila své loňské vítězství.

Přehled bodového hodnocení bude v říjnu k nahlédnutí v Městském kulturním středisku Stříbro a všechny fotografie budou měsíc vystaveny v Malé galerii v kině Slávia a poté budou vráceny všem soutěžícím.

Fotoklub uvažuje také o možnosti tyto fotografie prezentovat na radnici po skončení tamní výstavy. „Doufám, že k tomu dostaneme souhlas. Musím vše projednat s tajemníkem úřadu, ale město nám vždy vychází vstříc. Klubové výstavy bychom chtěli dělat právě na radnici, a doplňkové zde v Malé galerii, aby to tu nezůstalo prázdné,“ vysvětluje Jiránek.

Některé snímky budou zdobit i stěny kulturního domu. O záměru informoval na schůzce fotoklubu ředitel MKS Stříbro Petr Patočka. „Chceme fotoklub oslovit a vybrat snímky s určitým zaměřením. Ty by pak byly na chodbách a vaše díla by oživila stěny kulturního domu,“ řekl na adresu fotografů Petr Patočka.