Loňská zima znamenala pro včelaře pohromu, jakou dlouho nepamatují.
Může za to epidemie varroázy, která zdecimovala třetinu všech včelstev v Česku.
Nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, který se kvůli neobvykle teplé zimě přemnožil a způsobil katastrofu.
Té se dalo podle vedení Českého svazu včelařů zabránit, pokud by včelaři důsledně dodržovali příslušné veterinární předpisy.
Podceňování prevence vytýká včelařům i ministr zemědělství Petr Gandalovič.

„Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přesto, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, pro rok 2008 byla v rozpočtu původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr a dodal, že vláda schválila mimořádnou dotaci 25 milionů pro postižené včelaře. Ti ale říkají, že pomoc jejich ztráty zdaleka nepokryje.
„Jedno nové včelstvo přijde zhruba na tisíc až patnáct set korun, chovatel by měl formou dotace dostat asi třetinu z této částky,“ vypočítal tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Řadu včelařů tvoří navíc důchodci, kteří už s chovem znovu nezačnou.
Chovatelů včel v Česku ubývá, stále častěji se navíc musejí potýkat s včelími chorobami.
Těmi nejčastějšími jsou varroáza, mor včelího plodu a nosemóza.

Varroáza postihuje včelí plod a způsobuje, že včely se líhnou nedokonale vyvinuté.
„U napadeného plodu se líhnou včely například bez křídel nebo se zakrnělým zadečkem. I v případě, že se včela vyvine normálně, velmi brzy uhyne,“ dodal Peroutka.

Včelaři na Tachovsku

Včelaři z tachovského regionu se všemi silami snaží, aby našli pokračovatele své činnosti.
Hledají hlavně mezi mládeží.

„Vedeme včelařský kroužek, který v současné době navštěvuje pět dětí,“ uvedl předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Stříbro Antonín Osmik. „Chodí vzorně, na první pohled je vidět, že mají o včelaření zájem,“ dodal předseda.
Podle Antonína Osmika je pět malých členů ideální stav. „Při tomto počtu je jim věnována ta nejvhodnější pozornost. Přesto máme v úmyslu přilákat nové členy. Například formou besed ve školách, kde se nám podařilo k této činnosti získat i jednu kantorku,“ potěšilo předsedu stříbrské základní organizace.

Snaha o zvýšení zájmu o včelaření mezi omladinou je vidět i na řadě akcí organizace.
„V loňském roce jsme každou první sobotu pořádali spolu s chovateli drobného zvířectva burzu, kde jsme propagovali med a výrobky z něj. Letos se na to chystáme až od července. Není totiž med,“ podotkl Antonín Osmik.

K propagaci včelařství určitě patří i účast organizace na Městských slavnostech ve Stříbře.
„Tu doprovází výstava veškerého nářadí, které včelař ke své činnosti potřebuje,“ nastínil Osmik.

Jaroslav Konečný, student z Chodové Plané, má koníčka. Chov včel. Více čtěte zde: Když se včely rojí, neutíkejte, ale dívejte se!
Tématem se zabývá úterní Tachoský deník na straně 3.

Martin Dohnal, Miloš Němec