S vidinou možného sňatku mu postupně naposílala více než půl milionu korun. Peníze, ani vojáka, však už poté neviděla, dokonce čelila výhrůžkám, že může způsobit válku mezi Českem a USA.

Žena se proto obrátila na policii. „S mužem vydávajícím se za amerického generála se seznámila prostřednictvím jedné internetové seznamky v říjnu loňského roku. Údajný voják, asi 46letý Američan, oznamovatelce uvedl, že pochází z Čech, kam se chce také po ukončení vojenské mise v Sýrii vrátit a usadit se natrvalo,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Ženě namluvil, že aby mohl být z armády propuštěn a mohl se přestěhovat do Česka, musí to být kvůli příbuzným. A proto jí nabídl sňatek, se kterým podvedená žena souhlasila.

Stříbro udělovalo záslužné plakety.
Stříbro udělovalo záslužné plakety

Dále jí řekl, že je nutné jej z armády vyplatit. „Za tímto účelem měl s poškozenou prostřednictvím e-mailu komunikovat zástupce armády, který postupně peníze vylákal pod různými záminkami,“ uvedla dále policejní mluvčí.

Jednou z těchto záminek byla například úhrada peněz za dosazení náhradního vojáka na vojenskou misi. Další finanční částku měla žena z Tachovska poslat jako úhradu za přepravu propuštěného amerického vojáka soukromým letadlem.

„Další částka byla požadována za nedodržení stanoveného časového limitu pro uhrazení předchozí platby. Tuto částku již poškozená na požadovaný účet nezaslala a údajnému americkému nápadníkovi sdělila, že žádné peníze již posílat nebude,“ informovala dále Jiroušková.

Orel mořský zvaný Zlámaná hnáta krouží u větrných elektráren na Tachovsku.
„Zlámaná hnáta“ krouží kolem větrných elektráren

Postoj poškozené ženy se podvodníkovi nelíbil, a tak jí začal vyhrožovat tím, že nezaslání požadovaných peněz může způsobit válku mezi Českou republikou a americkou armádou.

Na toto absurdní tvrzení už naštěstí žena nenaletěla, žádné další peníze už neodeslala. I tak ale přišla o více než 530 000 korun. Část z této sumy si dokonce půjčila v bance.

POLICIE VARUJE

Policejní komisař ve věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. „Kriminalisté se případem i nadále zabývají a opětovně připomínají, aby si lidé dávali pozor na seznámení prostřednictvím internetu,“ dodala policejní mluvčí. Zbystřit svoji pozornost by měli například v případě, že komunikace je vedena v cizím jazyce nebo v krkolomné češtině.

„Podvodníci zpravidla volí obdobnou legendu, kdy se americký voják na misi zamiluje do ženy, která je ve špatném psychickém stavu z dlouhodobé samoty, probíhajícího rozvodu, z nedostatku příležitostí k seznámení atd. Z ní pak pod příslibem sňatku a spokojeného života postupně vylákají i statisícové částky,“ uvedla mluvčí. Pokud už se stanete obětí takového podvodného jednání, je třeba si pro potřeby policie ponechat celou komunikaci, fotografie i další možné důkazy.