Účastníků bylo málo

MILOŠ NĚMEC

Loňského ročníku Běhu Terryho Foxe se ve Stříbře podlemých informací zúčastnilo na sto běžců. Letos jich bylo poskrovnu. Jak mi řekl místostarosta města, ze slabé účasti můžeme vinit počasí. Možná, ale jinde ve světě se na nějaký ten deštík nekouká. Není za tím spíše pohodlnost? Jeden účastník mi dokonce řekl, že se na startu objevil jenom kvůli tomu, že si to přála jeho maminka. Jinak by prý zůstal doma. Nezbývá nic jiného, než nejenom Stříbru, ale i obcím z celého regionu popřát co nejméně lenochů.

Glosovaný článek nejdete zde

Černošín jako malovaný

MILOŠ NĚMEC

Projekt, který mi starosta Černošína Miroslav Plincelner představil, mne zavál do dětských let. Domy, jejichž barvy navrhl památkový ateliér, mi nápadně připomíná ladovské vesničky. Jestli majitelé nemovitostí na návrh zastupitelstva, které jim nabízí zaplatit částečné náklady za fasásy, přistoupí, udělají jedině dobře. Určitě to ocení turisté. Obce jako vymalované jsou pro ně totiž velkým lákadlem. Jak přiznává sám starosta města, nejsou finanční injekce pro majitelé domů zrovna uchvacující. Nepochybuji ale o tom, že se najdou noví zájemci. Desetitisícový příspěvek přece není zase až tolik zanedbatelný. Dneska vám nikdo nic zadarmo nedá. A zkrášlit si dům na účet někoho jiného? Taková příležitost se také nevyskytne každý den. Překvapuje mne, co všechno jsou města i obce pro své občany udělat. Bez peněz to ale zřejmě nepůjde. Kdy už vláda pochopí, že nechávat všechno na zastupitelstvech se jí nemusí vyplatit?

Glosovaný článek naleznete zde

Počurali by se strachy

JAROSLAV VESELÝ

Škoda, že se policie nemůže pochlubit fotografiemi z nehod. I ten největší frajer by změknul, kdyby viděl kosti trčící z rozlámaných rukou, hlavy vytočené kvůli zlomenému vazu do nepřirozených úhlů, kaluže krve ze zpřetrhaných tepen.

Glosovaný článek naleznete zde

Práce u linky?Věřte, žádný med

MILOŠ NĚMEC

Na vlastní oči jsem se přesvědčil, jak náročná musí být práce u třídící linky.A to není žádná ironie. Chlapi i ženské poskakují okolo monotónně běžícího pásu, na odpočinek je čas pouze o přestávce. Ale není manuální práce, která by nebyla namáhavá. Důležité je, že tady vůbec nějaká je. A třísměnný provoz, který mají v Ekodeponu v úmyslu zavést od léta, slibuje další. Možná ji budou hledat ti, kteří si chtějí v nedalekém Černošíně postavit nový domov.

Glosovaný článek naleznete zde

Nebuďme lhostejní

VÁCLAV ŠIMEK

Možná budu nosit dříví do lesa a opakovat se, když na tomto místě vyzvu všechny obyvatele Tachova, aby nebyli lhostejní k dalšímu osudu parku u letního kina. Jsem sice přesvědčen, že úředníci, v jejichž kompetenci je vybrat pokud možno to nejlepší řešení, budou ve věci rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale myslím si , že lidé by do této věci měli také promluvit. Vždyť kdo jiný zde bude v kočárku vozit děti, odpočívat, relaxovat, přemýšlet nad dalšími nápady, učit děti chodit, než my, obyvatelé tohoto města? Proto bychom se měli všichni o věc zajímat a pokud můžeme, přiložit ruku k dílu. Parafrázuji tedy jeden Kennedyho výrok. Neptej se co může město udělat pro tebe, ale co můžeš ty udělat pro město.

Glosovaný článek naleznete zde

Na zásluhy není třeba ukazovat

MILOŠ NĚMEC

Když jsem v sobotu navštívil oslavy ve Studánce, pídil jsem se po tom, kdo má vlastně největší zásluhy na tom, že se podařilo uspořádat tak bohatý program. Starostka obce Irena Zapletalová mi řekla, že se na jeho utvoření a přípravě podílel každý, kdo má ruce. Bez toho, aniž by chtěla někoho prosazovat. A taková skromnost se mi líbí. Akce se povedla báječně, a nikdo se ve Studánce nestaral o to, kdo udělal největší kus práce. Podle starostky patří poděkování všem bez výjimky.Atak by to mělo být. Žádná z organizací, ať už to byli tamní dobrovolní hasiči, obecní úřad či Svaz žen Medulky, program neorganizovala kvůli tomu, aby se v očích spoluobyvatel zviditelnila. Jen tak dále.

Glosovaný článek naleznete zde

Jedeme na výlet do Prahy

ANTONÍN HŘÍBAL

Tak nám tady z okresu vypravili autobus až do Prahy. Kdo z odborářů nesouhlasí s vládním návrhem daňové reformy, ať to jde nahlas povědět ve stověžaté matičce. Opravdu ale jedou zaměstnanci firem jen za sebe, nebo se chytili na udičku ČSSD? Nevím. Také bych jel, máma by napekla řízky, cestou bychom se stavili v „mekáči“ na limču a v Práglu popili jeden kousek pivka v malebné hospůdce. Na námku si zakřičeli pár úderných hesel proti reformě, které sice nerozumím, ale to je jedno, hlavně že je na co nadávat. Ale nejde to, musím pracovat. Zahrada i dům si žádá své, a příprava pondělního vydání novin též. Inu, na výlety do Prahynemámčas.

Glosovaný článek naleznete zde

Všechno zlé je k něčemu dobré

VÁCLAV ŠIMEK

Jistě nejsme jediné noviny, které píší o nedostatku krve. Ta totiž chybí nemocnicím pořád a proto je toto téma vždy aktuální a vděčné. My na Tachovsku však máme oproti ostatním okresům velikánskou výhodu. Jestliže krev chybí v nemocnicích a my žádnou nemáme, tak nám, Tachovanům, logicky chybět nemůže. Alespoň jedno ´pozitivní dědictví´ nám zbylo po bývalém panu řediteli této nemocnice. Nebo špitál budeme pronajímat hollywoodským filmařům a za utržené peníze si postavíme nemocnici novou. Pak nám ale zase bude chybět krev…Teď jsem z toho jelen, a nevím, co je pro obyvatele našeho okresulepší.

Glosovaný článek naleznete zde

Je dobré mít svého policistu?

VÁCLAV ŠIMEK

Tak konečně budeme mít každý svého policistu. Už máme svoje zubaře, doktory, někdo i právníka. Jenom by mnězajímalo,kdo mněbudehlídat,ažbudemítpolicista dovolenou, nebo bude marodit. Dokud se ale nezmění myšlení lidí, klidně v tomto státě může být polovina lidí policisté a hlídat ty ostatní. Stejně to nebude k ničemu. První republiku jsem nezažil, ale dokud obecní policajt nebudemocirošťáka vytahat za ucho, anižbybyl nařčen z neadekvátního jednání, nebo budou terčem fyzických útoků (viz loni v říjnu v Boru), nic se nezmění. I kdyby policejní ředitelstokrátchtěl.

Glosovaný článek naleznete zde

Jen trouba bere policistovi zbraň

VÁCLAV ŠIMEK

Také jsem viděl televizní záběry z minulého týdne z Prahy, na kterých byl vidět zakrvácený obličej tamního městského strážníka. Dostal vlastním pendrekem on i jeho kolega.Aještě přišel o zbraň. Na jednu stranu, dobře mu tak. Ale jak má ochránit před zlořády mně, když neochrání ani sám sebe? Naproti tomu státní policisté nato šli bez rozpaků. Nedivím se jim, že pražského taxikáře zastřelili. Sami nevíme, jak bychom se na jejich místě zachovali. Jenom naprostý idiot a hazardér se životembere policistovi zbraň. I já jsem dostalod policistů několikpokut.Anikdyjsemjimpistoli nevzal.

Glosovaný článek naleznete zde

Jak přilákat více turistů?

MILOŠ NĚMEC

Jak přilákat více turistů? Tak tuto otázku si klade snad každá obec, která se chce v očích návštěvníků zviditelnit. Ale ono asi nepůjde jenom o to, upoutat turisty lákajícími tabulemi. Chce pro to udělat něco více. Tak jak to například udělali v Černošíně. A kdo už se byl podívat v tamním infoparku, jistě mi dá zapravdu. Příjemné prostředí, příjemné pracovnice informačního střediska. To je přece daleko větší reklama , než nic neříkající poutače. V regionu se totiž najdou místa, kde billboardy zvou na prohlídku nebo návštěvu něčeho, co už dávno neexistuje. A to je špatná vizitka.

Glosovaný článek naleznete zde

Fuj, to je ale smrad!

HANA ŠTORKUPOVÁ

V sobotu plesalo srdce všem milovníkům oplechovaných miláčků. K vidění byly opravdové skvosty automobilového průmyslu, kam se oko podívalo. Majitelé neskrývali své nadšení, když jste projevili zájem o jejich poklad, a rádi se podělili s vámi o své zážitky. Z mé strany nemám co vytknout, i já jsem se ponořila mezi lesknoucí se plechy. Snad jen myšlenka, kterou pronesl jeden pán: „To je smrad. Horší než trabant. Na co to proboha jezdí“. Vůně benzínu je vůně benzínu. Každému voní něco jiného, tak proč mu to brát.Ochráncům přírody ale srdce zřejmě radostí neplesalo.

Glosovaný článek naleznete zde

Telepatie?

HANA ŠTORKUPOVÁ

Patřím mezi ty řidiče, kteří si nějaké časové nálepky nevšimnou. Ale ochrana je ochrana.V mém případě mě často na benzínových stanicích odradí dlouhé fronty ostatních řidičů toužících po čistém vozidle. Jak krásně funguje telepatie. Tohle přece musí být domluvené! Sluníčko dělá prostě s lidmi opravdové divy. Když se po týdenním vyčkávání opět vydám vysát svého plechového miláčka a poštěstí se mi urvat pro sebe hadici, nehledím na cedulky. Modlím se jen, aby automat sežral desetikorunu a neplival jí zbytečně dlouho na mojí osobu. Dalším mým krokem je snaha co nejrychleji opustit místo činu a nebránit v zapálení ostatním. Neuživilo by se tedy na Tachovsku více vysavačů?

Glosovaný článek naleznete zde

Mohou být rádi, že něco uvidí

JAROSLAV VESELÝ

Snaha vyhovět turistům a dopřát jim zážitky je chvályhodná. Pokud ovšem nejde jen o další trik, jak z lidí vytahat peníze v okamžiku, kdy vstupné je už nemravně vysoké. Určitě bych si dával pozor, jestli bych skupině rozjívených zahraničních zvědavců, kteří musejí strčit foťák a pak nos úplně všude, dovolil dotýkat se exponátů pět set let starých, navlékal jim brnění a soudcoval jejich šermířské potyčky s mečem z časů Karla IV. Tak daleko doufám zážitková turistika nedospěje.

Glosovaný článek naleznete zde


Zhýčkaná moderní dobou…

HANA ŠTORKUPOVÁ

Sluníčko vysoko na nebi, vedro k padnutí. Není nic příjemnějšího, než se vysvléknout a zahučet do chladné průzračné vody. Chyba lávky, takovou vodu, jaká je k vidění ve filmech, jsem tady na západě Čech ještě nepotkala. A asi ani nepotkám. Je pravda, že před přírodními koupališti a volnými nádržemi dávám přednost venkovním bazénům a aquaparkům. Tyhle dvě věci asi nejde moc dobře srovnávat. Přesto po několika odstraněných pijavicích a nečistotách, které uvízly po koupeli na těle, jsem se jich dobrovolně vzdala. Poslouchat doktora na téma mykóza mne nebaví. O historkách co lidé viděli na hladině plavat či o psech plavajících vedle vás až někdy jindy.

Glosovaný článek naleznete zde

Dobrá myšlenka

VÁCLAV ŠIMEK

V Tachově možná bude heliport. Zpráva to bude jistě příjemná hlavně pro záchranáře a policisty. Lékaři budou mít klid na práci, policistům zase ve městě nebudou vznikat dopravní komplikace a odpadnou všudypřítomní čumilové. Jen bych všem přál, aby ten vrtulník nemusel letět pro nikoho z nás, nebo našich blízkých a přátel.

Glosovaný článek naleznete zde