Raději moc nemarodit

JAROSLAV VESELÝ

Rozsah zdravotnické péče v plánské nemocnici bude limitovat výhradně ochota pojišťoven hradit výkony, zdravotní stav pacientů už nebude určujícím měřítkem. Zvlášť nezodpovědné by proto od občanů bylo, kdyby si v těchto dnech dovolili trpět vzácnými a komplikovanými chorobami, nebo trpět něčím, za co se málo platí. A až úplně zmizí poptávka po poskytování zdravotnické péče, může Planá v územním plánu povolit smysluplnější využití areálu zdejší nemocnice. Myslím, že by tu bylo třeba hezké tržiště…

Glosované téma naleznete zde

Jen houšť a větší kapky!

MILOŠ NĚMEC

Jen houšť a větší kapky. Toto úsloví samozřejmě nepoužívám v souvislosti s počasím, které návštěvníky Plánského koupáku chvílemi doslova provokovalo. Mám tím na mysli, aby takových akcí bylo co nejvíce. Je mi určitě jasné, že si to ze strany pořadatelů vyžaduje obrovskou investici jak financí, tak i silového a psychického potenciálu. Ale rozzářené tváře návštěvníků mne utvrdily v tom, že by našinec určitě nepohrdl, kdyby se mu tak skvělého kulturního vyžití dostalo častěji a nejenom v Plané.

Glosovné téma je zde

Jsem pro zelí a knedlíky, prosím!

HANA ŠTORKUPOVÁ

Jo čuníky, ty tak trápí, kdo škody platí. Maximálně děkuji zemědělcům za skvělou večeři. Koho by bavilo courat se po lese a hledat si žaludy a bukvice, když jen pár desítek kroků od lesa se nabízí čerstvě prostřený stůl? A zadarmo, dokonce i bez práce. Divočáci jsou holt v těchto dnech páni. Mince se ale otočí. Na podzim si pak pochutná kdejaký přítel myslivců na dobře živeném prasátku. Současné problémy budou zapomenuty a řešit se bude akorát otázka, jestli se zelím nebo na šípkách. A získají pečínku i zemědělci?

Glosované téma je zde

Dotace už nepřijdou. Věčná škoda

MILOŠ NĚMEC

Prakticky už jenom půldruhého roku potečou do tachovského regionu dotace z ministerstva pro místní rozvoj a jeho Programu podpory rozvoje hospodářsky slabých a struktuálně postižených regionů. Kdosi se totiž domnívá, že náš příhraniční region mezi ty hospodářsky slabé rozhodně nepatří. Nejsem určitě odborník na podobná posuzování a kritika tohoto rozhodnutí mi tedy nepatří. Zaráží mne ale skutečnost, že si někdo nepovšiml, že Tachovsko stále patří mezi regiony s největší nezaměstnaností. Chybí zde průmysl. To si sice pochvalují turisté, kteří k nám právě kvůli této skutečnosti přijíždějí, ale pro lidi bez práce to zase až tak skvělé není. Pochopitelně i v tomto případě existují výjimky. Ten, kdo možnost získat obcím tyto dotace vzal, na Tachovsku ještě zřejmě nebyl.

Glosované téme je zde

Fabrika na kolech

JAROSLAV VESELÝ

Nedávno dostali učni oboru opravář zemědělských strojů z Boru výuční listy. Devadesát procent z nich si najde prácimimoobor. Možná se rozhodli dobře. Není totiž jasné, co by v zemědělských podnicích pohledávali. Při pohledu na plně automatické a počítačem řízené kombajny není dost dobře jasné, co by na nich opravovali. A mezi námi – svěřili byste mašinu za pět a půl milionu korun dvacetiletému klackovi bez praxe?

Glosované téma je zde

Alespoň na chvilku jsme se semkli

MILOŠ NĚMEC

Sport prý slouží ke sdružování národů. Apokud se stane, že do finále významného podniku dojde tým, kterému drží palce celá země, pak to platí dvojnásob. Alespoň na chvilku zapomeneme na vzájemnou nesnášenlivost. Ruce jsou si ochotni podat i ti, kteří k sobě jindy cítí velkou nenávist. Sejdeme se v hospůdkách a fandíme. V takových chvílích nemáme v hlavách myšlenky, jak druhého okrást, jak ho ponížit, či jinakmuublížit. Proto našim fotbalovým mladíkům děkuji. Co myslíte, nemohli by oni i jejich starší kolegové dosahovat takových úspěchů častěji? Už jenom kvůli nám.

Glosované téma je zde

Myslivci nejsou jen na střílení

ANTONÍN HŘÍBAL

Nemám rád, když se ubližuje zvířatům. Nemám rád, když se do zvířat střílí. Příjde mi to nespravedlivé, protože se nemohou bránit. Tyto a jim podobné názory slýchám dost často a plně se s nimi ztotožňuji. Ale právě na těchto názorech je mnohdy založeno hrubé nepochopení proč myslivci střílí zvěř. Kdo si myslí, že je to jen pro zábavu, trofej, nebo maso se mýlí. Také, když zaslechnu výstřely z lesa, představím si jak raněný kňour se odplazil do křoví, kde dlouhé hodiny skonává. Nebo dokonce lehce zraněný dál se potuluje po lese a neschopen vyhledat si potravu umírá po několika dnech vyčerpání. A právě, aby se předešlo tomuto utrpení zvířat jsou myslivci školeni ve střelbě a jejich psi k dohledávání zvěře. Zásah člověka do přírody je obrovský a tak samoregulace zvěře už nefunguje jak by měla. Proto je nutné pravidelně hlídat počty srnčí, dančí, kančí a další zvěře. Někdy se také objeví nemocné či jinak hendikepované zvíře.Mimo jiné právě proto se občas ozývají výstřely z lesů a luk. Také se občas toulám lesem a po loukách. Přes rameno kožený popruh, oko upřené na kořist a prst na spoušti. Tiše se plížím, nebo jen čekám na místě. Zbraní je mi ale fotoaparát.

Glosované téma je zde

Nic se nemá přehánět

VÁCLAV ŠIMEK

Tak se zase rozdávalo vysvědčení za kvalitu vody na koupalištích. Na Tachovsku máme průměr 1,5. Skoro vyznamenání. Sice se říká, že čistota je půl zdraví, na druhé straně, všeho moc škodí. Nevím jak vy, ale já jsem vyrostl na českých rybnících a přehradách. Pochybuji, že v polovině osmdesátých let tam někdo dvakrát měsičně kontroloval kvalitu vody. Viděl jsem tam několikrát opravdu chuťovky. Myslím, že dnes je situace i na těchto místech lepší než dříve. Ale nepamatuji si, že bych někdy kvůli čistotě vody marodil. Můj imunitní systém už byl byl asi vycvičený.

Glosovaný článek a diskuse je zde

Někdo dělat chce, jiný na to kašle

MILOŠ NĚMEC

Je zajímavé sledovat, jak se studenti pídí po brigádnických příležiostech a jak chtějí o prázdninách pracovat.A řadě z nich nezáleží na tom, co dělají. Jejich hlavním cílem je ulehčit rodičovskému finančnímu rozpočtu. Příklad z nich by si měli vzít nemakačenkové, kteří přes pokročilejší věk právě na pomoc rodičů spoléhají a nechají se od nich živit. Řada z nich z různých důvodů nabízenou práci odmítá.Apři tom jsou to zdraví lidé, kteří by mohli dělat cokoli. Nadávat na politiky, kteří rozhodli, že už je stát nadále živit nebude, je pak hodně jednoduché.A žebrat na sociálce zbytečné.

Glosovaný článek naleznete zde

Co budou dělat za pár let?

JAROSLAV VESELÝ

Firma s tradicí v pěstování obilí, řepky a chovu skotu se najednou chce angažovat mezi výrobci energie. Stalo by se to, kdyby v resortu zemědělství panovaly normální podmínky? Agročas vkládá peníze do projektu, který mu v době turbulencí na trhu zemědělských komodit zaručí garantované příjmy. Těžko ho motivuje snaha svézt se na módní vlně boje proti oteplování klimatu. Kdy je jednotlivec nebo podnik bez vlastního fotovoltaického článku považován za zpátečníka. Otázkou je, kam až snahy o snižování podnikatelských rizik vlastně farmáře zavedou. Možná jednou budou jezdit do Amsterodamu na tamní diamantovou burzu spekulativně nakupovat kameny. Možná se některý ředitel přeškolí na ředitele zdravotní péče v přidruženém luxusním penzionu pro důchodce – obor prý slibuje obrovské zisky. Osobně toto široké rozkračování do všemožných oborů nevidím rád. Připomíná mi totiž dnešní víceúčelové kapesní nožíky. Plní tolik funkcí, že už nedokážou pořádně dělat to základní – kvalitně řezat…

Glosovaný článek naleznete zde

Krátkozraké rozhodnutí

FRANTIŠEK HLAS

Myslím si, že nejen pro mne, ale také pro většinu hokejových příznivců je fakt, že se v Tachově ani tento rok nebude hrát krajský přebor I. třídy, velké zklamání. Zúčastnil jsem se schůzky zástupců oddílů v minulém roce a reakce některých z nich mě šokovala. Nešlo jim o ´veřejný´ zájem, o dobrou věc. Řešily se malicherné problémy a ještě ke všemu, u některých z nich, v osobní rovině. Dále zástupce rozhodčích volal spolu s některými přítomnými po regulérnosti soutěže. Pokud by se mělo rozhodovat, zda byl uplynulý ročník KP II. třídy tak regulérní, jak se po něm volalo, tak já osobně a myslím si, že bych nebyl sám, ruku do ohně nedal. Vloni i v letošním roce jsou rozhodnutí stejná. Funkcionáři si uhájili zájmy vlastních oddílů a možná jen své osobní. Jejich verdikt je krátkozraký. Klidně bych se pod slova sekretáře HC Tachov podepsal, jen si nejsem zcela jistý, zda byl zvolen správný způsob komunikace s oddíly.

Glosovaný článek naleznete zde

Sycherák získává novou podobu

MILOŠ NĚMEC

Na Sycheráku jsem byl naposledy jako malý kluk. Jestli tam tenkrát nebylo něco v pořádku, to jsem tehdy nemohl posoudit. Neměl jsem z toho rozum. Z doslechu vím, že tam nedávno nějaké problémy s provozem a poskytovanými službami byly. Když jsem ale včera hovořil s rekreanty, zdálo se mi, že se bavíme o úplně jiném rekreačním středisku. Mezi návštěvníky teď panuje naprostá spokojenost. Čím to je? Mohu se jenom domýšlet. Možná změnou personálu. Možná si někdo uvědomil, že za nemalý peníz přece musí zákazníkům poskytnout jenom to nejlepší. Podle starosty Stráže Karla Fišpery se mnohé změnilo. A to nejen na Sycheráku. A jak se ukazuje, změny jdou klientům k duhu.

Glosovaný článek naleznete zde

Houbaření je teď lepší

JAROSLAV VESELÝ

Rád chodím do lesa dopoledne. S tříhodinovým zpožděním za sběrači hřibů. To jsou ty party opálených nebo sociálně slabých, co se poflakují doma na podporách a kteří by do práce nevstali za zlaté prase, ale do lesa vstanou na pátou! Sice les pořádně provětrají a důkladně ho zbaví všech křemenáčů, pravých hřibů a lišek. Jenže právě díky tomu já mám v lese potom žně. Sbírám kozáky, kováře, klouzky, koženky, podubáky, babky, kotrče do polévky. Můžu si vybírat jako v samoobsluze, radovat se z hub ještě daleko chutnějších, než pravé hřiby. Sociálové těmito houbami pohrdají, ve výkupu je neberou. A ony pak čekají na mne, svátečního houbaře, v obrovských kvantech…

Glosovaný článek je zde

Život není jako v seriálu

JIŘÍ KOHOUT

Málokdo z nás asi nezná německý seriál o dálniční policii Kobra 11. Je to seriál založený především na akci a zábavě. Jenže skutečnost je jiná, i když… Velkou kontrolní akci zaměřenou na autobusy rozpoutaly policejní, celní a další složky v pátek večer v Rozvadově (informujeme na straně 1). Měl jsem proto příležitost trávit více než dvě hodiny na tomto dálničním hraničním přechodu a kromě kontrol autobusů sledovat běžný provoz.A vidět policisty v akci. Právě seriál Kobra 11 se mi vybavil, když jeden z policistů, kteří měli akci na starosti, zpozoroval konvoj s nadměrným nákladem. Policista přestal vnímat náš rozhovor, poznamenal, že konvoj má zřejmě o jedno vozidlo více, než je dovoleno a za několik vteřin už jeho silné BMW s kvílejícími pneumatikami a blikajícím majákem vystartovalo. Protože bezpečnostní akce už končila, také jsem se vydal domů a skutečně, několik set metrů za Rozvadovem už procházel konvoj přísnou kontrolou. Bez honiček, střílení a rvaček jako v Kobře 11. Policisté, ty na dálnici nevyjímaje, nemají jednoduchou práci. Když budeme jezdit slušně, budou ji mít jednodušší a na silnicích bude bezpečněji. A o to přece při podobných kontorlách jako v pátek jde.

Glosovaný článek je zde

Prosím jen to pozitivní!

HANA ŠTORKUPOVÁ

Nechápu proč v naší republice je trend opravovat vše na posední chvíli! Samo se přeci nic neopraví. Dnes se hraje o miliony před lety to mohli být jen tisíce. Začali jsme šetřit, tam kde se nemá a to jsou děti. Obdivuji rodiče, že podporují obec a své děti posílají stále do školy. Vzbouření by mohlo být zajímavé. Pro špunty to musí být ale zvláštní pohled a dobrodružství prodírat se dešťovými kapkami i mezi lavory, uvnitř kdysi tak vážené instituce - školy. Vždyť učení je přeci hrou. Jen doufám, že jsme jim nepředali právě teď poselství jak vy k nám, tak mi k vám. To, abych se začala obávat důchodu a toho, co si další generace pro nás připraví.

Glosovaný článek je zde

Značka: Pronajmu postel

JAROSLAV VESELÝ

Názor, že práce je nejlepším způsobem obživy, je nesmysl. Naopak, dnes se má na Tachovsku nejlépe ten, kdo může v privátu ubytovat Poláky, nebo Ukrajince. Slyšel jsem, že jsou obce v blízkosti průmyslových areálů, kde jich bydlí po chalupách desítky, a každý prý platí od tří tisíc korun za měsíc za postel. Pronajímatelé z nich mají nehorázné zisky. Jestli jsou chytří, tak je určitě ani nedaní. Tak proč si honit triko a vstávat každé ráno na budíka?

Glosovaný článek najdete zde

Snad budou převažovat turisté

MILOŠ NĚMEC

Obci i účastníkům workcampu skládám pomyslnou poklonu. Podařilo se dílo, které na Tachovsko zase přiláká turisty. Zbývá už jenom popřát, aby spolu s milovníky turistiky do Řebří nedorazili také vandalové. Proti nim prakticky totiž ještě neexistuje ochrana. Z médií víme, kolik hřbitovů už nájezdu destruktérů podlehlo. Bylo by smutné, kdyby snaha, která si vyžádala pot a nadšení desítek zahraničních studentů, přišla během několika málo minut vniveč.

Glosovaný článek neleznete zde

Být tak o dvacet let mladší

JIŘÍ KOHOUT

Je zajímavé sledovat mladé lidi při práci. Zvláště když vykonávají práci vám velice blízkou. Vzpomenete si přitom nostalgicky a někdy s úsměvem na své začátky. Co bych udělal jinak, co bych změnil, jak bych se zachoval. Jo, být tak o těch dvacet let mladší. Zamyslím–li se ale opět nad současností, musím se poklonit mladíkům, kteří si troufli něco takového jako mediální kemp zorganizovat. Aniž to možná tuší, dávají svým téměř vrstevníkům obrovskou šanci.

Glosovaný článek najdete zde

Dnešní mládeži lze jenom závidět

MILOŠ NĚMEC

Když jsem včera navštívil letní tábor ve Svojšíně, vzpomněl jsem si na své zážitky z táborů pionýrských. Musel jsem v duchu uznat, že já i moji vrstevníci můžeme dnešní mládeži jenom závidět. Alespoň já si nepamatuji, že by program mého pobytu vyplnily ukázky z činnosti hasičů nebo policistů. Ano, zdravotníci se za mé doby předvedli. Ale to byli ti táboroví, kteří se mi snažili pro mne naprosto nepochopitelným způsobem vysvětlit, jak mám kamarádovi ´ošetřit´ zlomeninu.

Glosovaný článek najdete zde

Neštěstí nechodí po horách…

VÁCLAV ŠIMEK

Myslím že nejsem jediný komu při zprávě o cizím neštěstí mrazí v zádech. Zvláště když jde o malé dítě. Nemá cenu se nyní zlobit na rodiče a říkat, že mohli něco udělat jinak a celé věci předejít. Natož pak mluvit o nějakém trestu. Mám pocit, že každý rodič, který ač neúmyslně způsobí bolest svým dětem, prožívá v tu chvíli bolest stejnou, ne–li ještě větší. A tak nám nezbývá než držet mrňousovi palce, aby všechno dobře dopadlo. Tak jako kdysi mně. Taky jsem na sebe jako dítě převrhl vroucí čaj. Vím, o čem mluvím.

Glosovaný článek najdete zde

Přispět by měli hlavně potomci

MILOŠ NĚMEC

Když jsem se provozovatele penzionu v Přimdě zeptal, jestli za nezájmem o ubytování nejsou ceny, dostalo se mi záporné odpovědi. Řekl mi, že jsou pod průměrem cen, které mají zařízení dotovaná státem. I přesto si myslím, že by měli důchodcům na pobyt v penzionech či domovech pro seniory přispívat jejich potomci. Jak jinak lze vyjádřit rodičům vděk za to, co pro ně udělali. Ano, možná někdo namítne, že pro dožití v penzionu se senioři rozhodli sami a v rodinném kruhu by jim bylo určitě lépe. Ale ruku na srdce. Řada dětí si hodně oddychne, když staří a nemohoucí rodiče odejdou. O to víc by se měly snažit jim na nový život přispět.

Glosovaný článek najdete zde

Dlouho se autobusem nesvezli

JAROSLAV VESELÝ

Musím se zastat přepracovaných komunálních úředníků z našich měst. Není jejich vina, že cestující čekají na spoje na nevybavených autobusových nádražích a v napůl shnilých plechových zastávkách, že staré babky (pardon) se nemají kam posadit, když čekají na spoj do Lhoty, nebo Kramolína. Poslanci si toho jednoduše nevšimli. Ani nemohli. Vždyť veřejnou dopravu v životě (v tom po volbách) nikdy nepoužili…

Glosovaný článek najdete zde

Někdo holky, jiný vdolky

JAROSLAV VESELÝ

Je chvályhodné upozornit na to, že na českém venkově rostou výjimečné stromy. Budou se fotografovat jako nějaké celebrity, a bude se o nich psát, dokud anketu Strom roku 2007 nevytlačí z popředí zájmu jiná událost. Je trochu nespravedlivé, že nákladný zdravotní řez (bude–li nutný) dostane pouze vítězný strom, a ostatních jedenáct finálových stromů žádnou potřebnou ozdravnou kúru nedostane. Tady by myslím pořadatelům neškodilo krapet víc velkorysosti. Pak je ještě jedna věc, které nerozumím. Totiž postojům ministra životního prostředí. Anketě dal záštitu, podporuje ji. Horuje pro j krajinářskou a historickou hodnotu stromů. Před časem nenařídil pokácení nebezpečných stromů u silnic. Vypadá to skoro, jako by ty zatracené stromy měl radši než lidi…

Glosovaný článek najdete zde

Glosy redaktorů za červen 2007 najdete zde