Blíží se nenaplnění jednoho snu?

MILOŠ NĚMEC

Sny mnoha obyvatel tachovského regionu o znovuobnovení plánské nemocnice zřejmě vezmou za své. Vniveč přijdou stesky pacientů, kteří žehrají na to, že plánské zdravotnické zařízení bylo svým rozsahem jediným v tachovském regionu. Do ztracena míří i záměry mnoha politiků a starostů, kteří se snažili, aby pacienti nemuseli jezdit za důstojnou nemocniční péči mnoho desítek kilometrů. Spekulace o mnohamilionovém majetku mají v tomto případě navrch.

Glosované téma je zde

O policii budeme zakopávat…

MILOŠ NĚMEC

Režim v příhraničí bude po Novém roce připomínat situaci, která tu panovala za totality. Lidé budou na každém kroku zakopávat o cizineckou policii. Vstup do Schengenu sice zruší kontroly na hraniční čáře, ale ve vnitrozemí budou policisti se psy blbnout do foroty. Ono to ale jinak nejde, když se každý měsíc zkoušejí přes Rozvadov dostat do Německa dva až tři imigranti, když policie zadrží pokaždé dva, tři padělané pasy a každý měsíc ohlásí nejméně jeden záchyt drog…

Glosované téma je zde

A co vybudovat další Olympii?

HANA ŠTORKUPOVÁ

Nemám nic proti vybudování městečka pro seniory či welness centra v Zadním Chodově. Je dobře, aby se takové věci na Tachovsku vybudovaly. Jen pochybuji o tom, že obyvatelům okresu to krom pár pracovních míst něco přinese. Nevěřím tomu, že klientela bude česká a je to škoda. Myslím si, že multifunkční budova by přinesla další možnosti zábavy, kulturního i sportovního vyžití i odpočinek. Je hloupé chtít udělat na místě pár kilometrů od hranic další Olympii jako je v Plzni?

Glosované téma je zde

Nařknout člověka je jednoduché

VÁCLAV ŠIMEK

Obvinit neoprávněně druhého člověka z čehokoli nezákonného je velice jednoduché. Dotyčný, pokud chce odhalit něco nekalého by ale měl vycházet z ověřených informací. Na druhou stranu je dobře, že obyčejní občané se snaží bedlivě sledovat práci svých zastupitelů a když se jim něco nezdá, jsou ochotni za svojí věcí stát. Jen si myslím, že by to nemělo být formou anonymů, jako tomu bylo v tomto případě.

Glosované téma je zde

Nespravedlivé odměňování…

JAROSLAV VESELÝ

Největší nespravedlností na odměňování je to, že výše platu absolutně nezohledňuje vnější vlivy. Podnik nezajímá, že litr benzínu stojí 30 korun, a zaměstnanec utratí dva tisíce za měsíc jen proto, aby se vůbec mohl postavit ke stroji. Je mu lhostejné, že se pomalu každý kvartál zdražuje elekřina, plyn, jídlo, voda, nájem, a že plat už dávno nestačí tyhle náklady saturovat. Naopak, podnik vyžaduje po zaměstnancích úsměvy od ucha k uchu, vděčnost za pracovní místo, loajalitu a dokonce i nadstandardní výkony…

Glosované téma je zde

Automaty na ovoce. Problém?

VÁCLAV ŠIMEK

Zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka a další civilizační choroby postihují stále častěji mladší ročníky narození. Tyto nemoci už přestávají být „výsadou“ důchodců. Podle vyjádření lékařů těmito chorobami začínají trpět už i naše děti. Na vlastní oči jsem viděl složení nabídky v občerstvovacích automatech na jedné z tachovských základních škol. Sušenky, brambůrky, kofola, ale i minerální voda. Naše děti možná ještě nechápou, že si tímto jídelníčkem zadělávají na budoucí zdravotní problémy. Pokud jsme zodpovědnými rodiči, měli bychom jim vysvětlit, co je vhodné, aby si v automatu kupovali. Nebo, pokud to lze, přinutit školu a provozovatele automatu, aby změnili nabídku. Vždyť jde přeci o zdraví našich dětí.

Glosované téma je zde

Co víc ještě můžeme chtít?

MILOŠ NĚMEC

Překvapilo mne a musím přiznat, že i hodně zklamalo, jak málo lidí si v sobotu našlo cestu do starosedlišťské Zavadilky na koncert Dědows. Pořád jenom žehráme, jak málo kultury je pro nás připraveno, a když se naskytne příležitost odreagovat se například u country písniček, tak zůstaneme sedět doma u televize. Nabízí se otázka: Kdo by musel přijet, aby nás dokázal zvednout z pohodlných křesel? Pak se ale nesmíme divit těm, které pořádání dalších akcí kvůli našemu nezájmu odradí.

Glosované téma je zde

Statistika nuda je, má však…

VÁCLAV ŠIMEK

Kdo by neznal slova této písničky z jedné velice známé pohádky. Zpívá se v ní mimo jiné o tom, že slunce vyjde každé ráno. Bohužel z prázdninových statistik vyplývá, že se stejně železnou pravidelností se raního východu slunce se nedožije několik motoristů. Co nás všechny nutí riskovat svoje životy, životy našich dětí, ba i těch ostatních? Co nás žene pořád vpřed, jen abychom byli u cíle o minutu dřív? Je to pocit bezpečí v našich autech? Je to málo policistů na silnicích? To nevím. Vím jen, že jsem osobně přišel už o dva moje kamarády, kteří zcela zbytečně zemřeli při dopravních nehodách.

Glosované téma je zde

Vím o dobrém trestu

JAROSLAV VESELÝ

Pachatel, který kradl na plánské faře, by neměl jít do vězení. Neměl by dostat ani podmínečně odložený trest. Jediným spravedlivým potrestáním by byla nezištná služba bližnímu právě tam, kde svůj ohavný skutek spáchal. Věřím, že pan farář by stejně dobře jako probační úředník vymyslel vhodnou náplň alternativního trestu. Možná fara potřebuje vysmýčit, vyklidit, vymalovat, možná je někde pozemek u nějakého svatostánku zarostlý kopřivami a býlím, co potřebuje vytrhat. Třeba by neškodila jako trest ani povinná účast na bohoslužbách, zpytování svědomí a aspoň sto otčenášů za každou ukradenou korunu.

Glosované téma je zde

Vývoz není tragédie

VÁCLAV ŠIMEK

V dnešní době hýbe světem obchod. Co nejlevněji vyrobit, nebo nakoupit a s co největším ziskem prodat. Být obchodník, dělal bych totéž. Nedivím se proto, že čeští zemědělci prodávají svůj dobytek do zahraničí. Kdyby neměli špatné zkušenosti s českými odběrateli, možná by je to ani nenapadlo. Nevím, jestli jsem si to nenamlouval, ale při rozhovorech s obyčejnými lidmi jsem nabyl dojmu, že vývoz zemědělských produktů považují div ne za tragédii, neboť tím pádem se k nám zase musí dovážet odjinud. Chtěl jsem jim jen vzkázat, že žádná tragédie to není, a před pár týdny se například zvýšila cena mléka v Německu. Důvod? Nárůst poptávky v Číně. Inu, nespojuje nás jen internet.

Glosované téma je zde

Nemoc z Afriky je důkazem?

JAROSLAV VESELÝ

Nákaza katarální horečky ovcí v Evropě může být dalším příkladem existence globálního oteplování. Chorobu pocházející ze subsaharské Afriky patrně zavlekl do Evropy hmyz proto, že našel na severu vhodné klima – teplotu nad dvanáct stupňů Celsia. Vím, že početná skupina lidí globálnímu oteplování nevěří. I pan Profesor o tom dokola přednáší. Já osobně s tím ale problém nemám. Jenom bych potřeboval naprosto jasné odpovědi. Mám stavět bazén, nebo masivně zateplovat fasádu? Mám koupit chalupu na jihu či někde na severu?Mámkoupit akcie tepláren, nebo mrazíren?

Glosované téma je zde

Dobře jsem se pobavil

JIŘÍ KOHOUT

Že dotazníky nemusejí vždycky přinášet nudné a stále stejné stereotypní odpovědi, jsem se přesvědčil včera, když jsem zpracovával odpovědi dětí na otázky, co by mělo zmizet ze světa a jaké je největší nebezpečí pro lidstvo. Obě otázky nabízejí zdánlivě stejné možnosti odpovědí. Většina lidí by čekala odpovědi, jako terorismus, drogy, války, nemoci, bída, zlo a podobně. Sám bych na takový dotaz odpověděl stejně. O to příjemněji jsem byl překvapen a pobaven, že děti dokázaly aktuálně pomyslet i na jiné problémy – třeba na to, že jim někdo přebral kluka, že nebezpečím jsou i holky z E55 nebo mimozemšťané.

Glosované téma je zde

Není to žádná tragédie

JIŘÍ KOHOUT

Trochu mě zarazilo, že více než polovina dotazovaných dětí neví, že u nás trest smrti neplatí. Ale na druhé straně, je to „jen“ dvacet dotazovaných dětí, kdyby mohl být průzkum rozsáhlejší, možná by procenta odpovědí byla úplně jiná. Ale zkusíme–li se zamyslet, kdo z nás ve věku kolem deseti, dvanácti let přemýšlel o takové otázce jako je trest smrti. Maximálně jsme se s ním setkávali v nějakých filmech, a to jedině tehdy, když jsme byli hodní a rodiče nás nechali dívat na filmy s hvězdičkou. Daleko horší by bylo, kdyby děti nevěděly kolik je dva krát dva nebo jaká práva jim dává demokracie.

Glosované téma je zde

Prevence nebude nikdy dost

MILOŠ NĚMEC

Smutné obrázky z dopravních nehod, které denně spatřujeme v řadách zpravodajství, nás přesvědčují, že preventivních policejních akcí nebude nikdy dost. Policisté sice v tomto směru dělají, co je v jejich silách, ale když sleduji statistiky nehodovosti, připadá mi, že se muži zákona snaží zbytečně. Mnozí z nás si totiž říkají, že nám se nehoda nemůže stát. Slova ´policajtů´ tudíž v našem případě nepadají na úrodnou půdu. O opaku nás ale, bohužel, přesvědčí, až když se něco stane nám nebo někomu z našich blízkých. To ale bývá pozdě.

Glosované téma je zde

Proletáři všech zemí, spojte se

JIŘÍ KOHOUT

Prodavači, policisté, fotbalisté. To jsou nejčastější profese, kterými by se chtěli v dospělosti živit dnešní prvňáčci z Tachovska. Patnáct dětí sice není reprezentativní průzkum, ale vzhledem k tomu, že anketa byla v každém okrese a zvítězili policisté, to už je reprezentativnější. Ale nějak prvňáčci pozapomněli na dělnické profese. Vzpomínám na své mládí, kdy v podobných anketách děti hrdě odpovídaly, že chtějí být horníky, hutníky, soustružníky. Zkrátka, proletáři vyhrávali tenkrát na celé čáře, protože akademické profese byly většinou jen pro vyvolené. Ale na druhé straně, proč se hrnout do dělnických profesí, když se skoro všechno vyrábí v Číně. Evropa potřebuje úředníky,májich zatraceně málo.

Glosované téma je zde

Ty ruiny už se neprodají…

JAROSLAV VESELÝ

Pozemkový fond propásl možnost na výhodný prodej zemědělského majetku už před lety. Dnes nabízí tisícovku staveb, které mají zůstatkovou hodnotu 280 milionů, reálnou však sotva desetinovou. Jenom šílenec si koupí starý rozkradený kravín s azbestovou střechou, za jejíž likvidaci by platil na skládce tisíce. Na rozebrání kvůli krovům? Za něco stojí sem tam nějaký trám, zbytek je ale shnilý nebo napadený červotočem a stejně nepůjde zachránit. Betonový skelet, nebo obvodové zdi z napůl rozpadlých cihel jsou samy o sobě k ničemu. Cenu maji jen stavební parcely. O ty ale bude zájem, teprve až se zub času postará o samovolnou demolici, nebo až zchátralé budovy někdo podpálí …

Glosované téma najdete zde