Slavnost začíná v 10 hodin v areálu muzea. Od 12 hodin bude v areálu doprovodný program s prohlídkami, občerstvením a ražbou halžského groše.

Nová turistická atrakce Tachovska vznikla rekonstrukcí bývalého zemědělského objektu na okraji Halže.

„S myšlenkou založit muzeum venkovského života přišel kdysi sběratel Antonín Vaněk,“ sdělil Deníku Miroslav Bečvář, předseda představenstva Agročasu Částkov, který se budování muzea ujal. Antonín Vaněk začal po odchodu do důchodu sbírat staré stroje, nástroje a různé historické předměty. „Navázali jsme s ním spolupráci a exponáty jsme mu pomáhali skladovat i financovat,“ uvedl Bečvář.

Poté, co se zrodil nápad ukázat sbírku veřejnosti, koupil Agročas starý sklad obilí na okraji Halže. „Objekt byl v dezolátním stavu, a tak jsme hledali možnost financování jeho rekonstrukce,“ dodal. Společnost navázala spolupráci s bavorským městem Neualbenreuth, kde je podobné muzeum. Partneři vytvořili požádali o dotaci. U Ministerstva pro místní rozvoj uspěli a přeměna sýpky na vesnické muzeum je z 85 procent financována z dotačního programu Cíl 3 Česká republika – svobodný stát Bavorsko.

Koncepci muzea spoluvytváří ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově Jana Hutníková. „V muzeu bude vytvořena selská světnice a kovárna, to vše v podobě zhruba první poloviny dvacátého století. Další expozice bude členěna podle zemědělského roku a postupu prací. Tedy od přípravy přes orbu, setí a sklizeň až po zpracování,“ vysvětlila Deníku.