Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Halže podepsala smlouvu o spolupráci

Halže, Guteneck – Zámek v německém Gutenecku hostil malou slavnost.

5.10.2011
SDÍLEJ:

Starosta Halže František ČurkaFoto: DENÍK/Jiří Kohout

V pátek 30. září zde podepsali zástupci o obcí Halže a Guteneck dohodu o spolupráci. Tímto podpisem tak vyvrcholilo více než roční přátelství mezi oběma obcemi u jehož zrodu stála těžko uvěřitelná náhoda.

„Vše začalo tím, že obec Halže se převzetím kostela od církve stala nejen majitelem této nemovitosti, ale také skříně plné starých zaprášených mešních rouch. Pracovnice Místní akční skupiny Český les s o tom jednou zmínila své německé kolegyni a ta zase znala hraběte Beissela, který je vášnivým sběratelem těchto oděvů. Slovo dalo slovo, roucha byla odborně vyčištěna a zrestaurována a ve spolupráci s hrabětem Beisselem a obcí Guteneck byla uspořádána společná výstava. Nakonec ale nezůstalo jen u ní,” popsal začátky spolupráce starosta Halže František Čurka.

„Rozuměli jsme si, protože jsme zjistili, že jsme si velmi podobní. Obě obce jsou stejně velké, existují v podobných ekonomických podmínkách, mají stejné školy, spolky. V Halži byl i zámek, ale ten bohužel v padesátých letech vyhořel a byl srovnán se zemí,” pokračoval halžský starosta.

Slavnosti se zúčastnila řada významných hostů, za českou stranu to byl poslanec Václav Votava, který ve svém proslovu zavzpomínal na železnou oponu a srovnal tehdejší situaci v pohraničí s dnešními možnostmi a volností pohybu osob i zboží. Na závěr popřál oběma obcím, aby podpis byl začátkem nové spolupráce nejen mezi představiteli obcí, ale aby se duch partnerství a přátelství přenesl do všech úrovní vašich komunit – do škol, spolků, mezi jednotlivé občany.

Podle starosta Čurky se díky partnerství rozšíří oběma obcím možnosti spolupráce. „Pokud vím, tak naše školy už připravují nějaké společné akce. Jistě přibudou i další spolky a organizace z obou obcí,” doplnil Čurka.

Autobusem přijela početná také delegace z Halže. A ti halžští občané, kteří se nemohli v pátek zúčastnit o nic nepřišli. Slavnostní akt podpisu se totiž v pátek 4. listopadu zopakuje v Halži.

Jana Šatrová

5.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení