V sobotu 4. listopadu zaperlil v závěrečném závodu seriálu, v prestižním Getzen Rodeo 2023 v Německu, a celkově tak ve světovém šampionátu obsadil dvanáctou příčku.

Oproti předchozím rokům nemusel Václav Nedvěd čekat, zdali bude do závodu nominován či nikoli. Díky svým výsledkům v letošním šampionátu, kde získal dostatečný počet bodů, měl účast v nejsledovanějším závodě jistou. Na závodiště nedaleko saského městečka Griesbach tak spolu s přítelkyní Pavlínkou, která ho doprovází na všech závodech, dorazil již v pátek. V klidu, s dostatečným předstihem si tak mohl projít trať a vše si okouknout. „Přijel jsem s jasným cílem zúročit všechny zkušenosti, které jsem v průběhu roku na náročných tratích po Evropě získal,“ svěřil se Deníku Nedvěd. Že není trať v Getzenu procházka růžovým sadem, věděl dobře už z předchozích ročníků.

V letošním roce se v 10 hodin dopoledne na start první části závodu zvané GetzenRace postavilo 66 jezdců, kdy jména některých z nich, jako je Graham Jarvis, vzbuzují v Nedvědovi obrovský respekt. „Je to vlastně kvalifikace do odpoledního závodu, kam postupuje dvacet jezdců. Jelo se mi dobře, cítil jsem se parádně a dojel jsem sedmnáctý,“ říká Nedvěd. Nicméně na finálovou jízdu se nakonec příliš netěšil. Mezi dopoledním a odpoledním závodem mají jezdci jen cirka hodinu a půl na regeneraci a odpočinek. „Byl jsem sice spokojený, ale hrozně urvaný, takže jsem měl z trati úplně obyčejný strach. Poprvé v životě jsem se probojoval až sem, v minulosti jsem pravidelně končil po dopoledním závodě, finálovou jízdu jsem jel poprvé, “ přiznává jezdec bez uzardění svoje sobotní pocity. Motorka šlapala jak hodinky, překvapivě nepřišlo žádné nepříjemné zranění, které už několikrát dokázalo Nedvědovi znepříjemnit závody, jen tělo dostalo při kvalifikaci zabrat a mysl opanovala obava.

Getzen Rodeo 2023, Václav Nedvěd tam dojel na 14. pozici | Video: Pavlína Jansová

Václav Nedvěd i přes pro něj neobvyklé pocity při výstřelu z děla, který je pro start v Getzenu typický, vyrazil ve 14 hodin na trať plnou nástrah, náročných sjezdů, výjezdů, obrovských balvanů. „Lemují ji špalíry fanoušků, kteří řvou, fandí každému a ženou jezdce dál,“ líčí atmosféru Nedvěd. Přejezdy mezi jednotlivými pointy jsou v tomto závodě hodně krátké, takže nedávají jezdcům příliš možností k oddechu. „Že bude závod tak strašně náročný, jsem čekal, ale o to větší radost mám ze čtrnácté pozice,“ raduje se závodník. Ten se díky skvělému výsledku stal celkově dvanáctým nejlepším jezdcem světa v roce 2023.

„Rád bych poděkoval všem fanouškům, ale největší díky patří mojí Pavlínce. Má neuvěřitelnou trpělivost, je obětavá, podporuje mě, objíždí se mnou všechny závody a trpí i moje občas nepříliš dobré nálady. Velké díky patří mým kamarádům Jácovi a Markovi, kteří se mi starali o motorku a dokázali ji perfektně připravit na závod. A samozřejmě musím zmínit i zbytek rodiny, který mi také hrozně fandí a často nás na závody doprovází,“ uzavřel letošní sezonu Pinďa, jak mu přátelé přezdívají. Na vavřínech však neusíná. „Do světové TOP10 stále chybí dvě pozice,“ řehtá se sympatický závodník a prozrazuje tím své plány na příští rok.