„Zábavní pyrotechniku by měli lidé používat tak, aby nedocházelo k ohrožení zdraví a majetku nejen jejich, ale i dalších osob,“ říká tisková mluvčí krajských hasičů Alena Marešová. „S výrobky se musí manipulovat v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů, stavebních objektů, zaparkovaných aut nebo stromů,“ doplňuje mluvčí s tím, že neopatrná manipulace se rachejtlemi může vést k vážným zraněním nebo požárům.

Kupující by si měli také, podle hasičů, kupovat jen výrobky s návodem výrobce v českém jazyce. „Ten totiž upravuje zásady bezpečné manipulace. Dále platí, že používání pyrotechniky v bytech a uzavřených prostorách je zakázáno,“ vysvětluje Marešová.

Silvestrovská noc je zároveň obdobím, kdy trpí i domácí zvířata. Než ale začnou znít výbuchy, je dobré dodržet pár zásad. „Určitě by měli chovatelé zavřít okna, aby se do obydlí nedostal zvuk. Zvíře je pak dobré zavřít v klidné a tiché místnosti,“ říká tachovská veterinární lékařka Diana Janouškovcová. „Navíc, když detonace zvířata vůbec nesnášejí, bylo by dobré je odstěhovat k příbuzným, kde obvykle rakety nelítají,“ radí Janouškovcová.

V případě, že se zvíře schová pod postel, je dobré jej pod ní nechat. „Mazlíčky taky nechte vyvenčit v předstihu, třeba už v pět hodin a pokud je například pes na pyrotechniku zvyklý, venčete je vždy na vodítku, který bude ještě opatřen identifikačním štítkem,“ říká lékařka.

„A když nebude vůbec zbytí, dejte mazlíčkovi diazepam nebo jakýkoliv uklidňující lék. Pak je ještě nutné odebrat vodu a jídlo. Nakrmte je navíc v předstihu, minimálně před osmou hodinou večer,“ uvádí Diana Janouškovcová.

Pokud se ale stane, že zvíře utrpí šok, začne se třást a přestane přijímat potravu, má veterinářka další radu. „Nedá se obvykle dělat nic. Šokový stav může trvat i týden a jsou zvářata, u kterých může výbuch vyvolat epileptický záchvat,“ uzavírá Janouškovcová.