O problematice výstavby nové požární zbrojnice v Tachově jednal včera na půdě územního odboru velitel profesionálních hasičů Jaroslav Klíma s předsedou regionu a ministrem spravedlnosti v jedné osobě Jiřím Pospíšilem a plzeňským primátorem Pavlem Rödlem. Návštěva se uskutečnila v rámci pracovní cesty Jiřího Pospíšila.

,,Hasiči sídlí v několika budovách. Jedna část pracovníků sídlí také v budově kulturního areálu Mže. Tam nám však neprodloužili nájemní smlouvu a my musíme najít jiné pracoviště. Nejen z tohoto důvodu chceme také stavět novou hasičskou stanici,“ uvedl Jaroslav Klíma.
V pomoci vytipovat místo pro výstavbu nového objektu hrál velkou úlohu i Městský úřad v Tachově.

„Město nám v tomto případě vyšlo ohromným způsobem vstříc, neboť nám za jednu korunu převedlo pozemky pro výstavbu. Nová budova by se měla postavit u silnice směrem na Plzeň, naproti bývalé mlékárně,“ doplnil Klíma.

„Původní záměr byl takový, že stanice měla vyrůst v areálu správy a údržby silnic v Plánské ulici. Nebyl by problém to vše převést, neboť správa je příspěvkovou organizací kraje. Problém je však takový, že v případě události na dálnici by musela jednotka projet celé město, čímž by nabrala určité zpoždění. Bude tedy lepší, když se umístí k výpadovce na Plzeň,“ doplnil Klímova slova radní Plzeňského kraje Jiří Kalista, který se schůzky také zúčastnil.

Na financování stanice se podílí jak stát, tak i Krajský úřad v Plzni.
„Podle toho, co jsem se nyní dozvěděl, bude stát financovat výstavbu ze čtyř pětin, tedy částkou okolo osmdesáti miliónů korun. Dalších dvacet miliónů by měl přispět kraj,“ řekl Deníku Jiří Pospíšil.

Vše nyní záleží na ministerstvu vnitra, jestli peníze na výstavbu vydá.
V případě, že budou nějaké problémy, předseda regionu přislíbil veliteli, že bude určitě jednat ve prospěch plánované investice.
,,Podle informací, které se ke mě donesly, nám to ministerstvo přikleplo. V současné době by mělo probíhat výběrové řízení na firmu, která by měla budovu postavit,“ řekl na závěr včerejšího setkání s ministrem spravedlnosti Jaroslav Klíma.

Josef Holek