Na plánském náměstí to vypadá jako v pohádce o Růžence. Všichni nehnutě stojí a koukají se vzhůru, do koruny jednoho ze stromů. I hasiči. Pak papouška zahlédnou a náměstí najednou ožije. Och, to je radosti. Na místo přijela i plošina tachovských profesionálních hasičů. Je to jasné, chovatel s jedním hasičem vyjedou do koruny. Mezi přihlížející veřejností se ale přesto šušká, že opeřenec stejně uletí…

Stojny plošiny se zapírají a ruka se dvěma muži se zvedá, jen pomaličku, aby náhodou milého Čakýho nevyplašila. Už, už se blíží. „Mrcha. Uletěla,“ zakleje kdosi v davu a Čaký křižuje náměstí. Je vysílený, venku už je od nedělního večera, kdy uletěl větračkou.

Nyní se uvelebil o pár desítek metrů dále, na jednom ze stromů nedaleko morového sloupu. Běžíme my, běží hasiči, běží celé náměstí. Jeden muž však leze do stromu.

Chytne jej za ocas. Papoušek mocně zamává křídly a bere roha. Znovu si to namíří k původnímu stromu. Letí nízko při zemi, jako stíhačka, lidé se jen tak tak uhýbají. Když v tom mu do cesty vstoupí plánský hasič a doslova Čakýho přizemní. Nechtějete vědět, co papouchovi prorokoval… Majitel Roman Donoval jej okamžitě chytá do připravené sítě. Papoušek se vzpouzí, nechce do sítě, ale musí. Při zachycení ještě hasiče klovne. Potvora. Celou lapací show sledují i pracovníci místního městského úřadu.

„Zároveň bych chtěl poděkovat plánským dobrovolným a tachovským profesionálním hasičům za skvělou práci a hlavně za odchyt,“ uvedl majitel Roman Donoval.

V případě, že by papouška nechytili, vznikla by škoda asi osm set korun.