Dva dárky najednou si v sobotu po poledni rozbalili dobrovolní hasiči ve Stříbře. Převzali repasovanou cisternu na podvozku Tatra 815 a zároveň otevřeli rekonstruovanou hasičskou zbrojnici.
Ta vznikla z bývalé kotelny na sídlišti. „Prostory sice využíváme už déle, rekonstrukce se uskutečnila v roce 2013, ale chtěli jsme slavnostní otevření spojit s oficiálním převzetím repasovaného vozu," vysvětlili hasiči sobotní slavnostní akci.


O rekonstrukci zásahové Tatry požádali hasiči stříbrskou radnici před rokem. „Zjistili jsme, že bychom měli šanci dosáhnout na krajskou dotaci, které se dávaly až do výše sedmi set tisíc korun," vysvětlil velitel sboru Roman Jarabica.
Město přikývlo a hasiči skutečně dostali od Plzeňského kraje zmíněnou dotaci. „Po výběrovém řízení se auto odvezlo v září na repasi. Několikrát jsme se byli podívat, jak práce pokračují, vše probíhalo podle našich představ," doplnil s tím, že vozidlo, u kterého se rekonstruovalo prakticky vše kromě samotného speciálního vybavení, bylo dokončeno v polovině prosince. Rekonstrukce vozidla stála bezmála dva miliony korun.
Zásahovému auto bylo v sobotu požehnáno a představitelé hasičského sboru převzali z rukou vedení města symbolicky klíče.


Jedním ze tří řidičů repasovaného vozu je Jaroslav Jarabica, kterému říkají kolegové Loprais. „Už jsme je samozřejmě vyzkoušeli a jezdí se mi v něm dobře. I když u zásahu jsem s tím ještě nebyl. Motorově je to velmi dobré auto, na vysoké úrovni," vyjádřil se Deníku.


Kromě auta byla v sobotu oficiálně otevřena rekonstruovaná zbrojnice. „V roce 2008, kdy se profesionální hasiči přestěhovali do nových prostor, se začalo hledat nové místo zázemí pro dobrovolný sbor," uvedl dále Roman Jarabica.
Po zahájení revitalizace náměstí se hasiči několikrát stěhovali, až se našla právě bývalá kotelna mezi bytovkami. „Ta vyhovuje všem požadavkům. Velikosti, přístupem, únosností podlahy a podobně."
Opravy objektu trvaly zhruba půl roku a na přelomu let 2013 a 2014 se mohli hasiči nastěhovat. Práce stály přibližně čtyři miliony korun a hradily se z rozpočtu města.