Syn jednoho z tachovských hasičů onemocněl závažným onkologickým onemocněním, kvůli kterému přišel o zrak. Jak sami hasiči říkají, jsou jedna parta, proto svého kolegu nemohli nechat v úzkých. „Nejdřív jsme pořádali různé sbírky, pak přišel nápad s kalendářem," řekl Deníku velitel požární stanice Tachov Pavel Hrůša. A tak vznikl první kalendář tachovských hasičů.

Krom tachovského hasičského záchranného sboru se do projektu zapojila také Nadace policistů a hasičů, která nakonec uhradila veškeré náklady na tisk. Kalendář pomohly tvořit všechny tři směny, tedy šedesát osm ze šedesáti devíti členů hasičského sboru.

Za kalendářem stálo mnoho práce, jako například koncepce kalendáře, vymyslet termíny focení, vybrat nejpovedenější snímky, ale jak říkají samotní hasiči, nejdůležitější bylo celou věc zatajit před jejich kolegou, což se opravdu povedlo a i přes několik měsíců trvající přípravy bylo vše vyzrazeno až v momentě, kdy byl kalendář hotový. Kolega tachovských profesionálních hasičů byl velmi příjemně překvapen. Z práce na kalendáři je potěšena i autorka fotografií a výsledné podoby kalendáře, tedy fotografka Marie Hanková. Jakmile jí hasiči oslovili, okamžitě souhlasila a její nadšení pro věc je vidět i na výsledných fotografiích.

Všechny vybrané peníze půjdou přímo rodině Kratochvílů. Cena jednoho kalendáře je dvě stě korun, ale zájemci mohou a dávají i více. „Lide nám za kalendář klidně dali i tisíc korun," řekl člen hasičského záchranného sboru Marek Lácha, který má finanční stránku věci na starost. Dále také pokračoval o úspěšnosti prodeje. „S prodejností kalendářů je to tak, že již přemýšlíme o dotisku dalších minimálně dvou, nebo tří stovek kalendářů. Jsme doopravdy nadšení, že lidé projevili takovou vlnu solidarity".

Kalendáře si zájemci mohou koupit přímo na požární stanici profesionálních hasičů v Tachově. Ale jak řekl sám Lácha, zájem o ně není pouze na Tachovsku. „Kolegům do Plzně budeme posílat také několik desítek kalendářů. Ty se pak po hasičích rozešlou dál do republiky. Je o ně doopravdy zájem".