Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči slavili výročí ve velkém stylu. Celý sbor si to plně zaslouží

Tachov – Husitské oslavy v Tachově byly v plném proudu. Slavilo se v různých částech města a každý si mohl vybrat, čemu dá přednost. Slavili také tachovští dobrovolní hasiči.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Z oslav 145 let Sboru dobrovolných hasičů v Tachově.Foto: Oldřich Voráček

A důvod k oslavám měli jako hrom. Sto čtyřicáté páté výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v okresním městě si připomněli vskutku okázale. Už v sobotu dopoledne, kdy na náměstí z rukou starosty města Jiřího Stručka převzali pamětní stuhu k jejich slavnostnímu praporu jako výraz vyjádření pocty k záslužné, dobrovolné práci, mohli začít slavit.

Sbor dobrovolných hasičů je organizační složkou, čítající dvaaosmdesát členů. Jsou organizováni stejně jako zahrádkáři, včelaři a jim podobné organizace. Naproti tomu sdružuje i jednadvacet členů zásahové výjezdové jednotky, kterou zřizuje město. Její členové jsou tedy zaměstnanci města, pracují ovšem beze mzdy. Člen výjezdové jednotky nemusí být ovšem členem sboru dobrovolných hasičů. To si většinou lidé pletou, říkají hasiči mezi sebou, veřejnost rozdíl mezi těmito složkami většinou nezná. Jisté však je, že obě jsou jedna dobře sehraná parta, která rozdíly v ničem nedělá.

Už v pátek se prvně sešli na slavnostní schůzi. S orgány města, zástupci státní i městské policie, ale také se svými profesionálními kolegy z okraje města. A měli o čem mluvit. Předali si plakety k výročí, různé upomínkové předměty a dary a organizačně zajistili sobotní oslavy v hasičské zbrojnici.

„Máme za sebou kus poctivé práce a tak vše, čeho jsme dnes svědky, je plně zasloužené,“ říká starosta dobrovolných hasičů Miroslav Pavlíček. „Jednoduše řečeno, nemáme se za co stydět. Lidí je sice pořád ještě málo, hlavně těch aktivních, ale není, nač si stěžovat. Všechny jednotky fungují na jedničku, máme lidi od roku, do nevidím,“ říká se smíchem. „Mohlo by nás být samozřejmě víc. Nikdo nikdy neví, kdy bude vyhlášen výjezd, každý je v pracovní době ve své práci, ale u nás to funguje dobře, vše umíme zajistit. Máme také kroužek mladých požárníků, o potěr se staráme s péčí nevšední a výsledky jsou vidět.“

Z oslav 145 let Sboru dobrovolných hasičů v Tachově.

Mládí má mít zelenou, což je okřídlené tvrzení, které ovšem tady, v Tachově, má své opodstatnění. O mladé je pečováno po všech stránkách. „Máme jednadvacet dorostenců, kteří by měli nahradit pomalu stárnoucí generaci,“ doplňuje slova starosty velitel jednotky, Martin Volka. „Šestnáct je jich do patnácti let, zbytek mezi 15 až 18 lety. Mezi nimi jsou už i zástupci řemesla, a my jim dáváme všechno co potřebují, abychom je udrželi a vychovali v nich vztah k hasičské sounáležitosti. Jeden mladík už studuje, druhý odchází na studia teď a třetí už se nám připravuje na příští rok. Zálohu tedy máme. A už se těšíme, až oni vyrazí k ohni, a my budeme v poklidu někde kouřit.“

Závěr povídání s hasiči měl tedy humornou tečku. Uvedená nadsázka nemůže ovšem snížit práci tachovských dobrovolných hasičů. Bylo by samozřejmě o čem mluvit celé dlouhé hodiny. Však také výsledky, které jsou za dobrovolnými hasiči v Tachově vidět, nepotřebují dlouhé komentáře. Kdo má zájem, hravě si to zjistí. Je k tomu spousta možností.

Nabitý sál hasičské zbrojnice s oblíbenou countryovou kapelou Piková dáma, to bylo stejně, jako každý rok, nezbytnou součástí hasičských oslav. Celý večer se hrálo, zpívalo a tančilo, zkrátka nechybělo nic, co patří k dobré zábavě. A bavili se i hasiči. Ten den nikde nehořelo, i když v hasičské zbrojnici to vřelo téměř do půlnoci. Ale jak se říká, vše dobré, za dobrou práci. A že ji tachovští dobrovolní hasiči odvádí měrou vrchovatou, na to lze vzít jed. Kvalitní lidé jsou, mládí mají mezi sebou, na techniku je spolehnutí. Tam, kde přece jen něco skřípe, tam si dokáží vždycky poradit. Tak by to ovšem, mělo být všude.

Oldřich Voráček

Autor: Redakce

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení