Jakou kategorii má zásahová jednotka v Halži?

Naše jednotka má kategorii JPO 3, což znamená, že jsme povoláváni na zásahy nejen v obci, ale i v okolí. K tomu máme i odpovídající vybavení s cisternou.

Tu byste ale letos měli dostat novou.

Už loni starosta Halže řekl, že by obec obměnila techniku dobrovolného sboru. Naše cisterna je ještě stará RTHP, tedy Trambus, a je osmadvacet let stará. My ji máme třináct let. Požádali jsme tedy o dotaci na novou cisternu a byli jsme vybráni. Takže se muselo připravit výběrové řízení. Cisternu bychom měli dostat na podzim, ale rádi bychom ji měli už v červnu, kdy slaví obec výročí. To ale záleží na dodavateli.

Dá se říct, kolik výjezdů průměrně ročně absolvuje zásahová jednotka?

To je různé, loni jsme například měli asi osm výjezdů, letos už to byly tři výjezdy. Byli jsme u požáru pily v Mýtě, pak jsme měli požár komína a čerpání vody ze sklepa. Jednotka se ale každý týden připravuje, má školení, údržbu nebo výcvik.

Kdy byl sbor v Halži založen?

Náš sbor byl založen v roce 1947, předtím ale ještě fungoval dobrovolný sbor původního německého obyvatelstva, ten byl založen někdy na konci devatenáctého století.

A kolik vás ve sboru v současnosti je? Pracujete také s mládeží?

Dnes má sbor dvaačtyřicet členů. Máme i mládež, která se pravidelně zúčastňuje soutěže Plamen, scvhůzky má každé pondělí odpoledne. Velmi dobře pracují s mládeží František Škrábal a František Čurka mladší.

Potřebovali byste řady sboru rozšířit?

Byli bychom velmi rádi, kdyby byl u mládeže, ale i u mladších lidí větší zájem. I v zásahové jednotce mi chybí lidé. Zásahová jednotka má patnáct členů, ale mělo by jich být devatenáct.

Jak jste na tom s materiálním vybavením? Stará se o vás obec dobře?

Myslím, že obec se stará velmi dobře. Za posledních sedm, osm let jsme si mohli pořídit nové oblečení, ochranné pracovní pomůcky jako jsou přilby, rukavice a boty. Příští rok nás snad čeká další doplnění výstroje.

Podílí se hasiči v Halži také nějak na veřejném životě?

Děláme třeba Bosou ligu, což je hokej bez bruslí. Je to letitá akce. V létě organizujeme soutěž O putovní pohár starosty v požárním útoku. Na tu jezdívali i hasiči ze sousedního Německa. A také na různé soutěže jezdíme. Dělávali jsme pravidelně i sběr železného šrotu. A když nás třeba obec požádá, že potřebuje něco udělat, jdeme pomoci.

Našla by se u vás nějaká historická technika?

Loni jsme zrenovovali historickou stříkačku, ještě za koňský potah. Teď máme připravenou k opravě další stříkačku, ta je z padesátých let. Tuto historickou techniku bychom chtěli dát do připravovaného muzea venkovského života, které se v Halži připravuje.