Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Halži se těší na novou cisternu

Halže - Od dětství obdivuje Jaroslav Otta hasiče. Jeho koníček se mu stal i povoláním, pracuje u Hasičského záchranného sboru v Tachově. A v Halži je velitelem zásahové jednotky tamního Sboru dobrovolných hasičů

6.3.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav OttaFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Jakou kategorii má zásahová jednotka v Halži?

Naše jednotka má kategorii JPO 3, což znamená, že jsme povoláváni na zásahy nejen v obci, ale i v okolí. K tomu máme i odpovídající vybavení s cisternou.

Tu byste ale letos měli dostat novou.

Už loni starosta Halže řekl, že by obec obměnila techniku dobrovolného sboru. Naše cisterna je ještě stará RTHP, tedy Trambus, a je osmadvacet let stará. My ji máme třináct let. Požádali jsme tedy o dotaci na novou cisternu a byli jsme vybráni. Takže se muselo připravit výběrové řízení. Cisternu bychom měli dostat na podzim, ale rádi bychom ji měli už v červnu, kdy slaví obec výročí. To ale záleží na dodavateli.

Dá se říct, kolik výjezdů průměrně ročně absolvuje zásahová jednotka?

To je různé, loni jsme například měli asi osm výjezdů, letos už to byly tři výjezdy. Byli jsme u požáru pily v Mýtě, pak jsme měli požár komína a čerpání vody ze sklepa. Jednotka se ale každý týden připravuje, má školení, údržbu nebo výcvik.

Kdy byl sbor v Halži založen?

Náš sbor byl založen v roce 1947, předtím ale ještě fungoval dobrovolný sbor původního německého obyvatelstva, ten byl založen někdy na konci devatenáctého století.

A kolik vás ve sboru v současnosti je? Pracujete také s mládeží?

Dnes má sbor dvaačtyřicet členů. Máme i mládež, která se pravidelně zúčastňuje soutěže Plamen, scvhůzky má každé pondělí odpoledne. Velmi dobře pracují s mládeží František Škrábal a František Čurka mladší.

Potřebovali byste řady sboru rozšířit?

Byli bychom velmi rádi, kdyby byl u mládeže, ale i u mladších lidí větší zájem. I v zásahové jednotce mi chybí lidé. Zásahová jednotka má patnáct členů, ale mělo by jich být devatenáct.

Jak jste na tom s materiálním vybavením? Stará se o vás obec dobře?

Myslím, že obec se stará velmi dobře. Za posledních sedm, osm let jsme si mohli pořídit nové oblečení, ochranné pracovní pomůcky jako jsou přilby, rukavice a boty. Příští rok nás snad čeká další doplnění výstroje.

Podílí se hasiči v Halži také nějak na veřejném životě?

Děláme třeba Bosou ligu, což je hokej bez bruslí. Je to letitá akce. V létě organizujeme soutěž O putovní pohár starosty v požárním útoku. Na tu jezdívali i hasiči ze sousedního Německa. A také na různé soutěže jezdíme. Dělávali jsme pravidelně i sběr železného šrotu. A když nás třeba obec požádá, že potřebuje něco udělat, jdeme pomoci.

Našla by se u vás nějaká historická technika?

Loni jsme zrenovovali historickou stříkačku, ještě za koňský potah. Teď máme připravenou k opravě další stříkačku, ta je z padesátých let. Tuto historickou techniku bychom chtěli dát do připravovaného muzea venkovského života, které se v Halži připravuje.

Autor: Jiří Kohout

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení