Hasičský sbor v Lomu funguje už více než 110 let. „Podařilo se nám dohledat, že hasičský sbor zde původní obyvatelstvo založilo v roce 1900. Po válce byl brzy obnoven, takže loni jsme mohli slavit výročí. Ale nešlo to, protože jsme si museli nechat potvrdit, že sbor byl skutečně založen v roce 1900. Teď už je to jisté, takže až bude sto patnácté výročí, nějaké oslavy uspořádáme,“ vysvětlil Levý.

Lomský sbor má v současné době 35 členů, z toho je sedm žen. „Mládež v současné době nemáme, ale rádi bychom se o ní starali. Schyluje se k tomu, že by mládežnické družstvo vzniknout mohlo. I když je to investice, protože děti pro požární sport potřebují menší vybavení,“ uvedl starosta.

Dospělí však požární sport provozují a podle starosty celkem úspěšně. Před pěti lety se účastnili krajských soutěží, v posledních letech nashromáždili přes dvacet pohárů z různých soutěží, zúčastnili se rovněž loňského úspěšného pokusu o rekord v dálkové dopravě vody na Žďársku.

Sportovní družstvo mají také lomské hasičky. „Ale jsou to zároveň maminky, takže nemají tolik času na tréninky a závody. Ale chtěli bychom družstvo posílit,“ uvedl Levý.

Od obce podle něj mají odpovídající vybavení. „Obec nás vybavila dobře, loni na podzim jsme dostali novou stříkačku pro požární sport, čímž by se mohly ještě zlepšit výkony družstva. Máme zásahovou jednotku páté kategorie, předloni jsme dostali rovněž auto, starší skříňovou avii, originál hasičskou,“ popsal starosta sboru.

Hasiči nemuseli v loňském roce vyjíždět k žádnému zásahu, pomáhali ale s úklidem napadaných větví a stromů po vichřici.

V průběhu roku lomský sbor organizuje pravidelný srpnový Memoriál Josefa Křehlíka o pohár starosty v hasičském sportu a podílí se na různých dalších akcích, jako je ukázka techniky při Dni dětí a podobně.

„Letos chceme přistavět ke zbrojnici klubovnu, abychom měli ještě lepší prostředí. V posledních letech sbor prostě jenom kvete,“ konstatoval Levý.