„Z Tachovska se pokusu o překonání rekordu zúčastní sbory z Cebivi, Damnova, Lestkova, Lomu u Tachova, Lesné, ze Studánky, Tisové a z Tachova,“ informoval Martin Volka z tachovského hasičského sboru.

Družstva z tachovského okresu se budou podílet na několika úsecích. Tisová, Studánka, Tachov, Cebiv a Lestkov budou na sedmém úseku, Lom na čtvrtém, Lesná na šestém a Damnov na druhém.

„Okres Tachov není popořadě, neboť sbory se přihlašovaly i později. Proto je takové rozdělení do jednotlivých úseků,“ vysvětlil Lukáš Honzík z SDH Studánka.

Z Tachovska vyjede na Žďársko (pořadatelem pokusu o rekord je SDH Nové Dvory, voda by se měla dopravit z Dolních Louček na Devět skal na vzdálenost 62 kilometrů) pravděpodobně 72 hasičů. Odjedou společně 7. května od hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů v Tachově.

Hasiči z celé České republiky začnou pokus o překonání rekordu 8. května brzy ráno, předpokládaná doba, než se všechna družstva spojí a dopraví vodu do cíle, se odhaduje na 20 až 24 hodin. Jedná se o dálkové tažení vody z nejnižšího bodu okresu do nejvyššího bodu okresu Žďár nad Sázavou.

Pro zajímavost, stávající rekord z roku 2001 je 47,2 kilometru. Pokus tehdy trval 18 hodin a 30 minut. Vodu vedli hasiči z Máchova jezera vojenským prostorem Ralsko. Z Máchova jezera bylo načerpáno 624 tisíc litrů vody. Rekordu se zúčastnilo 1202 hasičů ze 131 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky. K tomuto rekordu bylo potřeba 2567 hasičských hadic typu B a 145 hasičských vo­zů.