Tachov – Tři a půl tisíce hasičů z celé republiky se o víkendu přesunulo na Žďársko, aby se pokusili překonat rekord v dálkové dopravě vody. Mezi nimi i zhruba devadesát dobrovolných hasičů z několika sborů z Tachovska. Ti vyjeli na Vysočinu v pátek dopoledne od tachovské hasičárny. Zápis do Guinnessovy knihy rekordů o dálkové přepravě vody se v sobotu večer podařilo změnit, hasiči pomocí propojených stříkaček a hadic dopravili vodu z nejnižšího na nejvyšší místo žďárského okresu, na vzdálenost přesahující šedesát kilometrů. Přispěli k tomu svým dílem i hasiči z Tachovska. Podrobnější informace o jejich účasti přineseme v některém z příštích čísel Tachovského deníku. Fotogalerii z akce zde. (jk)

Voda vytryskla z Devíti skal, rekord byl překonán

Žďársko - Devět let starý rekord v dálkové přepravě vody byl překonán. Trvalo to necelých sedm hodin, než doputovala voda z Dolních Louček v okrese Brno-venkov na vrchol Devět skal na Žďársku. Na své cestě urazila 63,46 kilometrů a překonala převýšení 541 metrů. Téměř tři tisícovky hasičů, kteří se sjeli ze všech koutů České republiky i ze Slovenska, se tak stali držiteli světového rekordu v dálkové přepravě vody.

„Dosavadní rekord v přepravě vody na dálku z roku 2001 byl překonán o 16,3 kilometrů a bude nyní zapsán do databáze rekordů,“ uvedl Vilém Doležal, komisař Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Přestože úspěchu hasičů předcházely komplikace v podobě prasklých hadic či uvízlých cisteren, mohli v půl šesté večer začít slavit. Voda začala právě v tento čas prýštit z hadice vedoucí až na skalnatý vrcholek Devět skal, jenž je se svou nadmořskou výškou 836 metrů nad mořem nejvyšším bodem Žďárských vrchů.

Závěr akce, za níž stojí především pořádající Sbor dobrovolných hasičů Nové Dvory, se odehraje ve westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole. Tam je většina hasičů ubytována a sobotní večer by měli strávit především oslavami rekordu. Nachystáno je také hudební vystoupení rockové kapely Exit a ohňostroj. (Lenka Mašová)

__________________________

Několik jednotek dobrovolných hasičů z celého Tachovska odjelo v pátek dopoledne na Žďársko, aby se podílely na pokusu o překonání rekordu v dálkové dopravě vody. Pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů se uskuteční v sobotu 8. května v okrese Žďár nad Sázavou. Hasiči z celé České republiky propojí hasicemi a stříkačkami nejníže položené místo okresu s nejvyšším bodem a mezi těmito lokalitami budou z nejnižšího místa dopravovat vodu na nejvyšší. Vzdálenost, kterou musí voda pomocí stříkaček a hadic překonat, přesahuje šedesát kilometrů. Hasiči z Tachovska obsadí několik úseků trati. Pokus skončí ve večerních hodinách, hasiči se do Tachova vrátí v neděli. (Jiří Kohout)

Hasiči z Tachovska chtějí přispět k překonání rekordu

Družstva z tachovského okresu se budou podílet na několika úsecích. Tisová, Studánka, Tachov, Cebiv a Lestkov budou na sedmém úseku, Lom na čtvrtém, Lesná na šestém a Damnov na druhém. „Okres Tachov není popořadě, neboť sbory se přihlašovaly i později. Proto je takové rozdělení do jednotlivých úseků,“ vysvětlil Lukáš Honzík z SDH Studánka. Více čtěte ZDE>>> (Jiří Kohout)

Společné foto před odjezdem:

Hadice budou křížit silnice

Celkem 285 dobrovolných hasičských sborů z 51 okresů republiky v celkovém počtu tři a půl tisíce hasičů se přihlásilo k myšlence vytvořit český rekord v přepravě vody na dálku. Začátek „hada“ z hadic bude v Dolních Loučkách, konec na Devíti skalách. Vedení přetne i silnice.

„Hadice překříží komunikace na dvanácti místech, řidiči se ale nemusejí bát, že by to mohlo nějak ohrozit dopravu. Tato místa budou označená přenosnými značkami se snížením rychlosti, bude tam stát hasič a auto s majákem. Samotné hadice budou uloženy do přejezdových můstků,“ informoval starosta Okresního hasičského sdružení Čech, Moravy a Slezska Luboš Zeman.

Had přes dva kraje

Nápad na překonání rekordu vznikl před třemi lety v hlavách hasičů z Nových Dvorů na Žďársku. „Když jsme ale zjistili, že oficiální český rekord z roku 2001, který eviduje agentura Dobrý den v Pelhřimově, je 47 kilometrů, zaváhali jsme,“ uvedl tamní velitel Jiří Sáblík. „Nakonec jsme se ale rozhodli pokusit spojit nejnižší místo v „hasičském“ okrese, což jsou Dolní Loučky, s vrcholem Devíti skal,“ dodal.

Mapa přihlášených sborů (po kliknutí originál)

Akce nezaujala jenom hasiče z Česka. K přepravě vody z Dolních Louček na Devět skal se přihlásilo také jedno družstvo z Německa a jedno ze Slovenska. Trasa vede přes dva kraje – Jihomoravský a Vysočinu. „Do pokusu o překonání rekordu bude zapojeno 3 080 kusů hadic plus 324 máme jako zálohu. Dále pak 156 stříkaček a pětasedmdesát záložních. Trasa vede přes celkem 18 obcí okresů Brno-venkov a Žďár nad Sázavou,“ upřesnil Luboš Zeman.

Voda bude čerpána z Dolních Louček (296 m.n.m.) na Devět skal (836 m.n.m.), což znamená celkové převýšení 540 metrů. „Doufáme, že se nám nový rekord opravdu podaří, i když víme, že sranda to rozhodně nebude. Ale musíme si držet palce,“ poznamenal Luboš Zeman. (Lenka Mašová)

Vzkazy dobrovolníkům

"Protože nám počasí zatím vůbec nepřeje, musíme přistoupit ke krizové variantě mokrého ubytování. Vozidla se budou parkovat na zpevěných cestách a vy budete stavět stany v kempu okolo. Bohužel tím nejsme schopni dodržet slib, že budete spát u svých aut. Ale myslím že když budete od nich mít postavený stan 30m, tak to nebude takové neštěstí. Všem se moc omlouvám, ale počasí se mě poručit nepovedlo," uvedl za organizátory Jiří Sáblík.

"Při společném snažení ať úspěšné je tažení!" přeje Jitka Honzíková ze Studánky.

"Držme palce a hlavně šťastnou cestu!" přidala se ke přáním studánecká starostka Irena Zapletalová.